» » MEMUR HABER »

2014'te YGS kalkıyor mu?

Anadolu Ajansı "Editör Masası" toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, üniversite heyecanı ile yanıp tutuşan binlerce öğrenciyi ilgilendirecek önemli açıklamalarda bulundu.

2014'te YGS kalkıyor mu?

Bakan Dinçer,üniversite sınavının geçen yıllarda olduğu gibi devam edeceğinifakat 2014'te yeni bir sistemin geleceğini belirtti.Aynı zamanda Dinçer, “TOEFL'daki gibi çocuk kendini hazır hissettiğinde birden fazla yapılan sınav için randevu alarak giriş yapacak” dedi.YGS YILDA BİRKAÇ KEZ YAPILACAKMilli Eğitim Bakanı Dinçer, öğretmen atamaları ile üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yılda bir kez yapılan sınavın toplumda büyük bir baskı oluşturduğunu belirten Dinçer, YGS'yi yılda birdençok kez yaparak çocuklarımıza hayatın bir tek imtihana bağlı olmadığını anlatacağız.TOEFL'da (Yabancı Dil olarak İngilizce Sınavı) olduğu gibi çocuk kendini hazır hissettiğinde yılda birden çok kez yapılan sınavlar için randevu alarak giriş yapacak ve hangisinde daha başarılıysa onu kullanabilecek” dedi.SİSTEM NE ZAMAN DEĞİŞECEK?Yükseköğretime giriş sistemine ilişkin olarak YÖK, ÖSYM ve TÜBİTAK ile görüştüklerini belirten Dinçer, “Kavramsal olarak şunu ayırt etmekte fayda var; biz üniversiteye giriş sistemini henüz değiştirmiyoruz. Bu sistemi koruyoruz ancak sınavı birden çok tekrarlayacağız. Buna ne gerek var? Bu, uzun vadede sistemin değişmesinin de altyapısını oluşturacak” dedi.SINAVLAR İÇİN RANDEVU ALINACAKBakan Dinçer, konuya ilişkini şleyişi şöyle anlattı: “Yani YGS'yi yılda birden çok kez yaparak çocuklarımıza hayatın bir tek imtihana bağlı olmadığını anlatacağız.TOEFL'da olduğu gibi çocuk kendini hazır hissettiğinde yılda birden çok kez yapılan sınavlar için randevu alarak giriş yapacak ve hangisinde daha başarılıysa onu kullanabilecek. Yaptığımız şey bu. Bu bir sistem değişikliği değil. Üniversiteye girişte merkezi sınav sistemini değiştirirseniz o sistemi değiştirmiş olursunuz.DERSHANELERE İHTİYAÇ AZALDI MI?Dershanelerin kapatılmasına yönelik çalışmaların geldiği nokta hakkında Bakan Dinçer, "Dershanelerin kapatılması sadece hukuki bir mesele değil" diye konuştu. Konunun aynı zamanda sosyal ve ekonomik birmesele de olduğunu belirten Dinçer şunları söyledi: “Siz Milli Eğitim Bakanlığı'nda eğitiminizi iyileştirirseniz dershanelere ihtiyacınız azalır."dedi.KESİN TAKVİM BELLİ Mİ?Bakanlık olarak hiçbir kararı tek bir faktöre dayalı olarak vermediklerini vurgulayan Bakan Dinçer, dershanelerin kapatılmasına yönelik kesin takvimin sorulması üzerine, "SBS ile dershanelerle ve lise çeşitliliğiyle ilgili kararları 2013 yılı içinde vereceğiz. Muhtemeldir ki, 2013-2014 eğitim öğretim yılında bu konudaki birçok stratejimizi de uygulamaya koyabiliriz" yanıtını verdi.NEDEN KÜRTÇE AZ SEÇİLDİ?Bakan Dinçer, 593 bin öğrencinin matematik uygulamaları, 495 bin öğrencinin yabancı dil ve 479 bin öğrencinin de Kuran-ı Kerim derslerini seçtiğini bildirdi. Dinçer, "Ben Yaşayan Diller ve Lehçeler dersinin daha fazla seçileceğini, Kürtçe dersinin daha fazla ilgi göreceğini tahmin ediyordum" diye konuştu. 2014'te YGS kalkıyor mu?

Haberin Alındığı Kaynak»www.memurhaber.com

EN SON EKONOMİ HABERLERİ

 • Elektrik şirketine kızdı kendi elektriğini üretti 23:52

  Elektrik şirketine kızdı kendi elektriğini üretti Elektrik şirketinin verdiği fiyatları pahalı bulan Kastamonulu vatandaş, elektrik şirketine kızdı ve kendi elektirktiğini kendisi üretmeye başladı.

  MİSTİK ALEM » 28.11.2015 23:52 F5Haber'de Oku
 • Kola firmasının rüşvet bağışı belgelendi 23:27

  Kola firmasının rüşvet bağışı belgelendi Bir kola firmasının obeziteyi araştıran şirkete gazlı içecekler hakkında olumlu rapor vermesi için 1.5 milyon dolar bağış yaptığı" iddiası AP'nin yayımladığı e-posta mesajlarıyla doğrulandı. Ama...

  MİSTİK ALEM » 28.11.2015 23:27 F5Haber'de Oku
 • Ortaçağ'a dair her şey bu oyunda 18:01

  Ortaçağ'a dair her şey bu oyunda Bir süredir merakla beklenen, gerçekçi crafting ve dövüş sistemiyle eşsiz olduğunu vaat eden oyun sonunda geldi!

  HABERTÜRK » 28.11.2015 18:01 F5Haber'de Oku
 • Kredi kartı kullananlar dikkat! 17:47

  Kredi kartı kullananlar dikkat! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadığını açıkladı

  HABERTÜRK » 28.11.2015 17:47 F5Haber'de Oku
 • İlk 100'ün içinde! 17:02

  İlk 100'ün içinde! Araştırma, istihdam, öğretim ve uluslararası görünüm bakımından değerlendirilen ‘Dünyanın 50 yaş altındaki en iyi 100 üniversitesi' listesine Bilkent, Koç ve Sabancı girmeyi başardı.

  EMLAK EKİ » 28.11.2015 17:02 F5Haber'de Oku
 • SGK'dan çalışan anneye 300 euro destek 16:57

  SGK'dan çalışan anneye 300 euro destek Çalışan annelere her ay 300 euro bakıcı desteği verilecek

  MİSTİK ALEM » 28.11.2015 16:57 F5Haber'de Oku
 • Son kabul gününü kaçırmayın! 16:42

  Son kabul gününü kaçırmayın! TZOB Genel Başkanı Bayraktar "Son yıllarda çiftçimiz doğal afetlerden büyük zarar gördü. Zamanında sigortasını yaptıramayan üreticimiz mağdur oldu. Mağdur olmamak için sigorta son kabul sürelerine...

  EMLAK EKİ » 28.11.2015 16:42 F5Haber'de Oku
 • Şehidin evine ateş düştü 16:30

  Şehidin evine ateş düştü Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürüldüğü olayda şehit olan polis memuru Ahmet Çiftaslan'ın annesi Süheyla Çiftaslan acı haberi Gümüşhane'de aldı.

  F5HABER » 28.11.2015 16:30
 • İstanbul'un bu bölgesinde oturanlara piyango vurdu 14:57

  İstanbul'un bu bölgesinde oturanlara piyango vurdu 2016 yılının ortalarında açılması planlanan Üsküdar-Sancaktepe metrosu, henüz hizmete girmeden Sancaktepe bölgesinde ev fiyatlarını iki kat artırdı

  HABERTÜRK » 28.11.2015 14:57 F5Haber'de Oku
 • DEİK'ten Rusya açıklaması 14:35

  DEİK'ten Rusya açıklaması DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Vardan: "Her iki ülkenin ticaret erbabını endişeye sevk eden uygulamaların ne Türkiye'ye, ne de Rusya'ya bir yarar getirmeyeceğini düşünüyoruz"

  HABERTÜRK » 28.11.2015 14:35 F5Haber'de Oku