» » GAZETEPORT »

Sınıra kimyasal sığınaklar

Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları ve olası bir askeri müdahale nedeniyle sınırdaki önlemler giderek daha da artırılıyor.

Sınıra kimyasal sığınaklar

HATAY - Önlem alınan yerleşim yerleri arasında bulunan Hatay'ın Reyhanlı İlçesi başta olmak üzere, sınır boyunda kimyasal saldırıya karşı sığınak yerleri belirlendi. 3 gün önce saldırıya uğrayıp Türkiye'ye gelen 60 dolayındaki yaralının da farklı nitelikle bir fosfor bombasına maruz kaldığı anlaşıldı.

Suriye'nin Halep kentine bağlı Orm El Kubra kasabasında 26 Ağustos'ta meydana gelen saldırıda yaralananların Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye getirilmesiyle gündeme gelen 'kimyasal saldırı' iddiaları ile birlikte, Türkiye'nin sınır illerinde üst düzey güvenlik önlemleri alındı. Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ni de kapsayan güvenlik önlemleri çerçevesinde, ilçede kimyasal silah tehdidine karşı sığınaklar oluşturulduğu ve sınırda kimyasal taraması yapıldığı belirtildi.

KULLANILAN YAKICI FOSFOR BOMBASI

Cilvegözü Sınır Kapısı'na getirilen ve kimyasal taramanın ardından Hatay ve Reyhanlı'daki hastanelere götürülen yaralılar tedavi altına alındı. Reyhanlı'daki sınır kapısında 6 aydır konuşlanan Kimyasal Biyolojik Radyoaktif Nükleer (KBRN) keşif aracı ve uzman personeli, Türkiye'ye getirilen ve vücutlarında ağır yanıklar görülen yaralıları, kimyasal taramadan geçirdi. Yaralıların vücutlarında kimyasal bulguya rastlanmadı. Uzmanlar, vücutlarında ağır yanıklar oluşan yaralıların 'yakıcı fosfor bombası'ndan kaynaklandığını belirledi.'İSRAİL VE SURİYE'DE DAHA ÖNCE KULLANILMIŞTI'


Suriye'de, savaş uçakları Aralık 2012'de Dera kentine yakıcı fosfor bombası atmış ve bombalama amatör kameralar tarafından görüntülenmişti. Yakıcı fosfor bombasının kullanılması, uluslararası arenada da tartışma konusu. Bazı anlaşmalara göre, kullanımı yasak olmayan fosfor bombası, bazı kesimler tarafından ise kimyasal silahlar sınıfına sokuluyor. İsrail'de de, 2009'daki Gazze saldırılarında fosfor bombası kullanmıştı. Savaş uçakları, Gazze'deki Birleşmiş Milletler'e ait okul binasına fosfor bombası atmış, saldırılar sırasında evleri yıkılan Filistinlilerin kamp olarak kullandığı okul binası, fosfor bombalarıyla yangın yerine dönmüştü.HATAY VALİLİĞİNDE SALDIRI TEDBİRLERİ TOPLANTISI


Hatay Vali Vekili Kadim Doğan, bugün ilin mülki amirleri ile güvenlik birimlerini toplantıya çağırdı. Valilik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Kadim Doğan başkanlığındaki toplantıda, olası bir saldırı ihtimali üzerine alınacak tedbirler ile yapılması gerekenler konuşulacak. Öte yandan, kimyasal saldırıya karşı oluşturulan sığınak yerleri ile ilgili de görüş alışverişinde bulunulacak.

SURİYE'DEN KAÇIŞLARDA ARTIŞSuriye'ye müdahale edileceği açıklamaları tedirginlik yarattı. Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan son zamanlarda günlük ortalama 900 giriş yapılırken, bu sayının son üç günde bin 200'lere çıktığı gözlendi. Pasaportla girişlerin yapıldığı sınır kapısının yanı sıra, tel örgüleri aşarak kaçak yollardan Türkiye'ye girenlerin sayısında da önemli artışlar oldu. Türkiye'ye girişlerin daha da artmasından endişe ediliyor. (DHA)

Haberin Alındığı Kaynak»www.gazeteport.com.tr

EN SON GÜNDEM HABERLERİ

 • Katil zanlısı 3 gün çukurda gizlenmiş 18:24

  Katil zanlısı 3 gün çukurda gizlenmiş Malatya'da 2 yıl önce kendisine iftira atıldığı gerekçesiyle 3 kişiyi öldüren ve 2 kişiyi yaralayan katil zanlısının evinin bahçesine kazdığı çukurda 3 gün boyunca jandarmadan saklandığı ortaya çıktı.

  F5HABER » 01.12.2015 18:24
 • İstanbul trafiğinde son durum! 18:24

  İstanbul trafiğinde son durum! İstanbul'da Bayrampaşa metrosu yakında meydana gelen patlamadan dolayı trafikte yoğunluk yaşanıyor

  HABERTÜRK » 01.12.2015 18:24 F5Haber'de Oku
 • Bayrampaşa'da patlama: 1 yaralı 18:21

  Bayrampaşa'da patlama: 1 yaralı Bayrampaşa'da metro istasyonu yakınlarında patlama oldu. Çevre ilçelerden de hissedilen şiddetli patlamada 1 kişi yaralandı.

  F5HABER » 01.12.2015 18:21
 • Çatışmada ağır yaralanan polis şehit oldu 18:18

  Çatışmada ağır yaralanan polis şehit oldu Hakkari'de 10 Kasım'da askeri konvoya düzenlenen saldırı ve sonrasında çıkan silahlı çatışmada ağır yaralanan Özel Harekat Polisi Mustafa Yavaş, tedavi gördüğü GATA'da şehit oldu.

  MİLLİYET » 01.12.2015 18:18 F5Haber'de Oku
 • İstanbul'da bombalı saldırı! Yaralılar var 18:17

  İstanbul'da bombalı saldırı! Yaralılar var İstanbul Bayrampaşa'da, metro istasyonunun 100 metre ilerisinde yol kenarında bir patlama yaşandı.

  YEDİ RENK HABER » 01.12.2015 18:17 F5Haber'de Oku
 • Böyle koleksiyon yok 18:16

  Böyle koleksiyon yok Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, kahvehane işletmecisi Levent Erkap, mahallede ölen komşularının fotoğraflarını kahvehanenin duvarına asıyor. Erkap, 3 yılda 180 fotoğrafa ulaştı.

  F5HABER » 01.12.2015 18:16
 • O İnegöl'ün gururu oldu 18:14

  O İnegöl'ün gururu oldu İnegöl'lü genç, katıldığı ‘O Ses Türkiye' yarışmasına damga vurdu, O Ses Türkiye´nin 30 Kasım Pazartesi günü yayınlanan bölümünde, İnegöllü Keremcem Takım, ´Bir Derdim Var´ şarkısını seslendirdi.

  F5HABER » 01.12.2015 18:14
 • Dolandırıcılık operasyonu polis kamerasında 18:12

  Dolandırıcılık operasyonu polis kamerasında İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen karşılıksız çek ve senet ile dolandırıcılık yapan şebekeye yönelik operasyonda 24 kişi gözaltına alınırken, yapılan baskınlar polis kamerasına yansıdı.

  F5HABER » 01.12.2015 18:12
 • Patlamanın sebebi bomba çıktı 18:12

  Patlamanın sebebi bomba çıktı Bayrampaşa'da meydana gelen şiddetli patlamanın sebebinin bomba olduğu anlaşıldı.

  MİSTİK ALEM » 01.12.2015 18:12 F5Haber'de Oku
 • Hayko Bağdat da Cumhurbaşkanı'na hakaretten ifade verdi! 18:12

  Hayko Bağdat da Cumhurbaşkanı'na hakaretten ifade verdi! Bağdat, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturma kapsamında savcıya "şüpheli" sıfatıyla ifade verdi.

  MEDYATAVA » 01.12.2015 18:12 F5Haber'de Oku