» » Cihan »

Toyota, 2014'te Türkiye'de 50 binden fazla otomobil satmayı hedefliyor

Toyota, 2014'te Türkiye'de 50 binden fazla otomobil satmayı hedefliyor

Toyota Pazarlama ve Satış AŞ CEO'su Ali Haydar Bozkurt, yenilenen Auris'in ilk çeyrekrte, Corolla'nın da yılın son çeyreğinde müşterilere sunulmasıyla 2014 yılında satış adetlerinin 50 bini aşacağını söyledi.

Toyota Mıçı Plaza'da basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bozkurt, geçen yılın sektörün beklediği paralelde geliştiğini aktardı. Cari açıkla ilgili soğutma denilen bazı ekonomik tedbirler nedeniyle pazarın bir önceki yıla göre yüzde 10 civarında daraldığını aktaran Bozkurt, bu düşüşü beklediklerini dile getirerek konuşmasına şöyle devam etti:

"Sektör bunu bekliyordu. Hazırlıklar da bu doğrultuda yapıldı. Geçen senenin son çeyreğinde bir miktar ÖTV artışı oldu. Bunu birçok firma fiyatlarına yansıtmadı. Nitekim yüzde 10 daralmayla geçen sene kapandı. Bugün geldiğimiz noktada 2013 beklentilerimiz aslında şimdikine çok paralel. Yani bir tık belki daha iyi olabilir. Ama yine 800 binleri göreceğimiz bir pazar olacağını zannetmiyorum. 780-790 bin bandında satış olur. Neden öyle olur? Artan vergi bu yıl fiyatlara yansıtılmaya başlandı. Faiz oranları iyi bir yerde. Aylık yüzde birin altına inmek hep bizim sektörümüzün işlerine yardımcı olur. Vergi artışı ve faiz oranlarının düşüklüğü birbirini biraz götürür gibi görünüyor."

Toyota özeline bakıldığında geçen sene başında 34-35 bin satış hedeflediklerini dile getiren Toyota CEO'su, şu bilgileri verdi:

"Nitekim tam 34 bin 500 gibi bir rakam elde ettik. Bu yıl mevcut şartlarda satış adetimizin 36-37 binlerde olacağını tahmin ediyoruz. Burada sıkıntımız ne kadar çok satabileceğimizle ilgili değil. Ne kadar çok araç bulabileceğimiz ile ilgili. Fabrikalardan istediğimiz kadar araç alamıyoruz. Mesela Yaris Hybrit, 3-4 ay sıra yazan bir modelimiz olacak yanılmıyorsam. Ben 3 bin tane istiyorum. Fabrika bana 500-600 tane verebiliyor. Bu sadece bizim için değil, tüm Avrupa için geçerli. Bu şartlarda 36 binleri konuşuyoruz. Ama daha fazla ürün alabilirsek yıl içerisinde, bu sayıyı 40 binlere kadar taşımayı hedefliyoruz. Yenilenen Auris ve Corolla ile 2014'teki hedefimiz 50 binin üzerine çıkmak."

"YERLİ OTOMOBİLLE İLGİLİ BİR BABAYİĞİT ÇIKMADI"

Yerli otomobilin çok konuşulduğunu ancak bir babayiğidin çıkmadığını belirten Bozkurt şunları söyledi:

"Fiziksel olarak mümkün, ama ekonomik olarak imkansız demiyorum ama kolay değil. Önce tabağımızdaki yemeğe bakalım. Mevcut üretim yapan dünya markaları var. Bunların kullandığı yerlilik oranlarını artıralım. Bunun yanında bu markalar bir model üretebiyorsa yenilerini eklemeleri için ortam hazırlayalım. Top önümüzde yuvarlanıyor, vurup gol atma şansımız var. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerek. Yeni bir stadyum yapmak seyirci, top ve oyuncu bulmak ayrı bir iş. Bunu da yapalım ama uzun soluklu düşünmemiz gerek. Öncelikle önümüzdeki fırsatları değerlendirerek Türkiye'yi otomotiv üssüne çevirelim. Şu ana kadarda bir babayiğit çıkmadı. Ciddi bir yatırımdan bahsediyoruz, birde risk içeriyor. Bunların hepsini göze almak gerekiyor. Bu yatırıma girecek özel sektör devlet politikasıyla desteklenirse buna girilebilir belki. Ama büyük bir yatırımdan ve büyük bir riskten konuşuyoruz. Dünya devlerinin bile rekabet etmekten kaçındığı bir ortamda bu işe girişmek gerçekten çok zor."

Dünyanın her yerinde hibrit gibi çevreci araçlara iyi teşvikler verildiğine, insanların kullanması için motive edildiğine işaret eden Ali Haydar Bozkurt, "Ancak bizde böyle bir uygulama yok. Buna rağmen her geçen gün hibrit otomobiller yaygınlaşıyor. Çevreci ve fiyatları neredeyse dizel ile paralel olması ve tüketicinin de bilinçlenmesiyle hibrit otomobil satışları artıyor. 2020 yılına kadar Toyota'nın tüm modellerinin ez az bir hibrit versiyonu olması gibi stratejisi var. Bunu Türkiye'de devam ettiriyoruz." diye konuştu.


Haberin Alındığı Kaynak» Cihan

EN SON EKONOMİ HABERLERİ

 • İran'dan flaş petrol hamlesi 16:29

  İran'dan flaş petrol hamlesi İran Petrol Bakanı Yardımcısı Rukneddin Cevadi, "Yaptırımlar sonrası ham petrol üretimimiz, günlük 400 bin varil arttı. Bu rakamın 200 bin varil daha arttırılması kararı alınmıştır" dedi.

  VATAN » 14.02.2016 16:29 F5Haber'de Oku
 • Artık düğünlerde böyle takılacak 16:24

  Artık düğünlerde böyle takılacak Eşine dostuna önemli günlerinde taktığı altının aynısının kendisine hediye edilmesini garanti altına almak isteyen vatandaş çareyi takıların üzerine isim yazdırmada buldu.

  HABERTÜRK » 14.02.2016 16:24 F5Haber'de Oku
 • Kilosu 1 liraya düştü ama alan yok 15:33

  Kilosu 1 liraya düştü ama alan yok Rusya krizi ile zor günler geçiren Antalyalı üreticileri bu kez armut vurdu. 140 milyon liralık ‘karyağdı' armudu ne içeriden ne dışarıdan alıcı bulamadı, depoda kaldı. Karyağdıya 1 lira veren bile...

  MİLLİYET » 14.02.2016 15:33 F5Haber'de Oku
 • Sigorta fiyatları ikinci el otomobil pazarını vurdu 15:33

  Sigorta fiyatları ikinci el otomobil pazarını vurdu Sigorta fiyatlarının yüksek rakamlara çıkmasından dolayı ikinci el oto pazarında satışlar durdu. Araç sahiplerinin bazıları araçlarına sigorta yaptıramadığını iddia ederken, alıcılar araç ve sigorta...

  VATAN » 14.02.2016 15:33 F5Haber'de Oku
 • Tarım arazilerinin satışında son aşamaya gelindi 15:27

  Tarım arazilerinin satışında son aşamaya gelindi Bakan Ağbal, "Geçimini topraktan sağlayan vatandaşlarımızın uzun süredir beklediği Hazineye ait tarım arazilerinin satışı konusundaki çalışmalarımızda son aşamaya geldik" dedi.

  İSTANBUL AJANSI » 14.02.2016 15:27 F5Haber'de Oku
 • 54 il, 240 bin konut 15:17

  54 il, 240 bin konut TOKİ Başkanı Ergün Turan, Afetlere karşı riskli, yapı ömrünü tamamlamış konut stoğunun, Türkiye'nin en önemli sorunları arasında yer aldığını söyledi.

  İSTANBUL AJANSI » 14.02.2016 15:17 F5Haber'de Oku
 • 400 bin çiftçiye müjde 15:06

  400 bin çiftçiye müjde Maliye Bakanı Naci Bakan Ağbal, ‘Geçimini topraktan sağlayan vatandaşlarımızın uzun süredir beklediği Hazineye ait tarım arazilerinin satışı konusundaki çalışmalarımızda son aşamaya geldik‘ dedi.

  AKŞAM » 14.02.2016 15:06 F5Haber'de Oku
 • İstanbul'da konut fiyatları en çok artan ilçeler 14:52

  İstanbul'da konut fiyatları en çok artan ilçeler Avrupa yakasındaki markalı konutlar daha yüksek artış gösterdi. En yüksek artış yüzde 40 ile Boğaziçindeki bir ilçede yaşandı.

  MİSTİK ALEM » 14.02.2016 14:52 F5Haber'de Oku
 • Bankayı en kolay nasıl şikayet edersiniz? 14:37

  Bankayı en kolay nasıl şikayet edersiniz? Paranızı almak ve kredi vermek için çırpınan bankalar, iş ödemeye ya da müşteri çıkarına olunca sorun üstüne sorun çıkartır. Bu gibi durumlarda bankayı kime, nasıl şikayet etmelisiniz?

  MİSTİK ALEM » 14.02.2016 14:37 F5Haber'de Oku
 • KOSGEB'in destek bütçesi 3 katına çıktı 14:27

  KOSGEB'in destek bütçesi 3 katına çıktı KOSGEB, 2016 yılında 2 yeni destek programı uygulamaya koydu.

  MİSTİK ALEM » 14.02.2016 14:27 F5Haber'de Oku
PageSkinBanner
PageSkinBanner