Yeşil zeytin turşusu kurarken bidona ekleyin: Ege’de köylüler bu sayede zeytinin erimesini önlüyor

Yeşil zeytin lezzetiyle bilinir ve afiyetle tüketilir. Özellikle Ege Bölgesi’nde köylü kadınlar turşu kurarken ya da salamura yaparken bidona erimemesi ve acı olmaması için bir kaşık ekliyor.

Yeşil zeytin turşusu kurarken bidona ekleyin: Ege’de köylüler bu sayede zeytinin erimesini önlüyor - Sayfa 1

Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazları arasında yeşil zeytin yer alır. Yeşil zeytin siyah zeytine kıyasla hem daha lezzetli hem de besleyicidir. Zeytin denildiğinde ilk akla gelen bölge ise genellikle Ege ve Marmara Bölgesi olur. Bu bölgelerde köylüler zeytin kurduklarında kendi yöntemlerini uyguluyor. Böylece yeşil zeytin hem erimiyor hem de acı olmuyor. Siz de yeşil zeytin turşusu kurarken bu yöntemi uygulayabilirsiniz…

Zeytin turşusu çok bilinmese de Mezapotamya bölgesinde popülerdir ve buralarda yapılır. Fakat aradan geçen zamanla ülkemizde de özellikle Ege Bölgesinde kurulmaya başlanmıştır. Zeytin turşusunu en güzel tarifi ise tursu.gen.tr’de var.

Yeşil zeytin turşusu kurarken bidona ekleyin: Ege’de köylüler bu sayede zeytinin erimesini önlüyor - Sayfa 2

YEŞİL ZEYTİN TURŞUSUNUN PÜF NOKTASI

Nefis turşu tariflerinin yer aldığı tursu.gen.tr’de zeytin turşusunun içerisine bir limon, yoksa da 100 gram limon tuzu konulması gerekiyor. Zeytin turşusu için gereken malzemeler şöyle:

Zeytin turşusu kurulması için gerekli malzemeler

                •             Su

                •             3-4 yemek kaşığı kaya tuzu

                •             Bir limon veya limon tuzu 100 gr

                •             3 kg yeşil zeytin

Zeytin turşusu kurarken dikkat edilmesi ve uygulanması gereken adımlar şu şekilde:

Çizilen veya kırılan zeytinler cam kavanoz veya kurulacak pet şişeye koyuyor zeytinler batıncaya kadar su dolduruyoruz, kavanozun ağzını sıkıca kapatıp bir gün bekletiyoruz, beklettiğimiz zeytinlerin suyunu döküp yeni su ilave ediyoruz, bu işlem zeytinlerin acısı çıkana kadar 3-4 kez tekrar ediyor, siz damak zevkinize göre daha fazla duru suda bekletebilirsiniz, acısını aldığımız zeytinlerin son suyunu döktükten sonra içine üç yemek kaşığı kaya tuzu ve bir limon dilimini veya bir yemek kaşığı limon tuzu atıyoruz, zeytinlerin üzeri kapanana kadar su dolduruyoruz, 2-3 hafta sonra yeşil zeytin turşusunu tüketmeye başlayabiliriz.

Yeşil zeytin turşusu kurarken bidona ekleyin: Ege’de köylüler bu sayede zeytinin erimesini önlüyor - Sayfa 3

YEŞİL ZEYTİNİN İNSAN SAĞLIĞINA EŞSİZ 6 FAYDASI

Zeytin insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Sindirim sistemini düzenlemeden kalp sağlığına kadar birçok faydası bulunan yeşil zeytinin öne çıkan 6 faydası şu şekilde:

Antioksidan İçeriği: Yeşil zeytin, antioksidanlar bakımından zengindir. Özellikle E vitamini, polifenoller ve oleuropein içerir. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltabilir ve çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığı: Oleik asit bakımından zengin olan yeşil zeytin, kalp sağlığını destekleyebilir. Oleik asit, sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için önemli olan tekli doymamış yağlardan biridir.

Yeşil zeytin turşusu kurarken bidona ekleyin: Ege’de köylüler bu sayede zeytinin erimesini önlüyor - Sayfa 4

Kilo Kontrolü: Yeşil zeytin, doyurucu bir atıştırmalık olabilir ve içerdikleri sağlıklı yağlar ve lifler sayesinde tokluk hissini artırabilir. Bu özellik, kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

İyi Yağlar: Yeşil zeytin, sağlıklı yağlar açısından zengindir. Bu yağlar, özellikle monoinsatüre yağ asitleri, kolesterol seviyelerini düzenlemeye ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Mineral ve Vitamin Kaynağı: Yeşil zeytin, demir, bakır, kalsiyum, A ve C vitaminleri gibi bir dizi mineral ve vitamin içerir. Bu besin öğeleri, vücudunuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme: İçerdikleri vitaminler ve antioksidanlar nedeniyle yeşil zeytinler, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve vücudu hastalıklara karşı koruyabilir.