Klozetteki sarı lekeleri anında söküp atıyor: Bu yöntemi uygulayınca sadece sifonu çekmek yetiyor.

Klozetteki sarı lekeler uzun süreli kullanımda oluşabilir. Bu nedenle kullanırken temiz kullanmak gerekiyor.

F5HABER F5HABER
Klozetteki sarı lekeleri anında söküp atıyor: Bu yöntemi uygulayınca sadece sifonu çekmek yetiyor.

Klozetler evlerde en çok kullanılan alanlardan biridir. Hijyenik ve bakımlı olması gereken tuvaletler kullanıma bağlı olarak sararabilir ve hatta kararabilir. Bu lekelerden kurtulmak genellikle kimyasal yöntemlerle olurken bazı ev hanımları doğal yolları tercih ediyor. Üstelik doğal yollar cilde zarar da vermiyor. Klozet temizliğine ilişki mynet.com sitesinde faydalı bir içeriğe yer verildi. Klozetteki tortu ve kireçten kurtulmak için kolanın faydasına vurgu yapıldı.

Klozetteki sarı lekeleri anında söküp atıyor: Bu yöntemi uygulayınca sadece sifonu çekmek yetiyor. - Resim : 1

KOLA SARARMALARI BEMBEYAZ YAPIYOR

mynet.com’da yer alan bir içerikte kolanın klozet temizliği için etkili ve yaygın bir yöntem olduğu belirtildi.

Eğer klozetteki kireç ve tortulardan bir türlü kurtulamıyorsanız, kola aradığınız şey olabilir. Kolanın asidik yapısı sayesinde bütün kireç ve tortulardan rahat bir şekilde kurtulun. Klozetteki suyu boşalttıktan sonra 2 litre kolayı klozete dökün ve yaklaşık 1 saat bekleyin. Sifonu çektikten sonra tertemiz bir klozet sizi bekliyor olacak.

KLOZET TEMİZLİĞİNİN ÖNEMLİ PÜF NOKTALARI

Klozet temizliği, hijyen açısından oldukça önemlidir. Düzenli olarak yapılan klozet temizliği, bakteri ve mikropların yayılmasını önler ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Klozet temizlerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

Temizliğe başlamadan önce kişisel koruyucu ekipman giyin. Eldiven, gözlük ve maske kullanarak kendinizi kimyasallardan ve bakterilerden koruyun.

Klozet fırçasını ve diğer temizlik malzemelerini önceden hazırlayıp yanınızda bulundurun.

Klozetteki sarı lekeleri anında söküp atıyor: Bu yöntemi uygulayınca sadece sifonu çekmek yetiyor. - Resim : 2

Klozet kapağını kapatın ve sifonu çekin. Bu, klozetteki pisliklerin ve mikropların havaya karışmasını önler.

Klozet fırçasını klozet temizleyicisine batırın ve klozet iç yüzeyini fırçalayın. Fırçayı her seferinde temizleyiciye batırarak fırçanın kirlenmesini ve bakteri üretmesini önleyin.

Fırçayı klozet temizleyicisinde bekletin. Bu, fırçanın üzerindeki kirlerin ve bakterilerin daha iyi temizlenmesini sağlar.

Fırçayı durulayın ve klozet iç yüzeyini tekrar fırçalayın.

Klozet iç yüzeyini temiz bir bez veya havlu ile silin.

Klozet kapağını açın ve sifonu çekin.

Klozet temizleyicisini lavaboya dökün ve iyice durulayın.

Klozet fırçasını temiz bir yerde saklayın.

Klozet temizliği için kullanabileceğiniz temizlik malzemeleri şunlardır:

Klozet temizleyicisi: Klozet temizleyicileri, klozet üzerindeki pislikleri ve bakterileri temizlemek için özel olarak formüle edilmiş ürünlerdir.

Sirke: Sirke, doğal bir temizlik maddesidir. Klozet temizliğinde sirke kullanmak, klozetin parlamasını ve bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Karbonat: Karbonat, sirke ile birlikte kullanıldığında klozetin daha etkili bir şekilde temizlenmesini sağlar.

NOT: Klozet temizliğini haftada en az bir kez yapmanız önerilir. Ayrıca, klozeti kullandıktan sonra sifonu çekmeyi ve klozet temizleyicisi dökmeyi ihmal etmeyin.

LAVABO TEMİZLERKEN DİKKAT EDİN! SAĞLIĞINIZI TEHLİKEYE ATMAYIN

NOT: Lavabo temizlerken kimyasal ürünleri çok kullanmamalısınız. Yoğun kimyasal içerek ürünler ciltte tahriş ve gözde yanmalara neden olabilir.

Lavabo temizliği düzenli olarak yapılmalıdır, böylece hijyenik bir ortam sağlanır ve olası koku veya bakteri oluşumları önlenir. İşte lavabo temizliği için adım adım bir yönergeler:

**Malzemeler:**

- Sirke veya ev temizlik sıvısı

- Su

- Sodyum bikarbonat (isteğe bağlı)

- Limon (isteğe bağlı)

- Temizlik bezi veya sünger

- Diş fırçası veya eski diş fırçası (detaylı temizlik için)

**Adım Adım Lavabo Temizliği:**

1. **Yüzeyleri Temizleme:**

- Lavabo yüzeylerini ılık su ve ev temizlik sıvısı veya sirke içeren bir karışım ile temizleyin. Bu karışımı bir sprey şişesine koyabilir ve lavabo yüzeylerine sıkabilirsiniz.

- Alternatif olarak, sirke ve su karışımı ile temizleyebilirsiniz. Sirke, kireç ve su lekelerini çıkarmada etkili olabilir.

2. **Kenarlara Dikkat Edin:**

- Lavabo kenarları, musluk tabanı ve diğer detaylı bölgeleri temizlemek için bir diş fırçası veya eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Bu, ulaşılması zor olan yerlere daha iyi temizlik sağlar.

3. **Sifon ve Lavabo Delikleri:**

- Lavabo delikleri ve sifonun iç kısımları da temizlenmelidir. Bu alanlarda oluşan koku veya tıkanıklıkları önlemek için düzenli temizlik önemlidir.

- Sodyum bikarbonatı (karbonat) kullanarak bu bölgeleri temizleyebilir ve kötü kokuları absorbe edebilirsiniz.

4. **Limon Kullanımı (Opsiyonel):**

- Lavabo içine dilimlenmiş bir limon atabilirsiniz. Limon, hem hoş bir koku bırakır hem de doğal bir temizleyici özelliğe sahiptir.

5. **Sifon Temizliği:**

- Lavabo sifonunuzu düzenli aralıklarla temizlemek, tıkanıklıkları ve kötü kokuları önleyebilir. Bir lavabo açıcı veya sifon temizleme ürünü kullanabilirsiniz.

6. **Su İzi Temizliği:**

- Lavabo yüzeylerinde su lekeleri varsa, bu lekeleri temizlemek için sirke ve su karışımını kullanabilir veya özel cam temizleyicilerden birini tercih edebilirsiniz.

7. **Son Durulama:**

- Temizlik ürünleri ile lavabo yüzeylerini temizledikten sonra bol su ile durulayın. Bu, temizlik ürünü kalıntılarını lavabonuzdan uzaklaştırır.

8. **Kurulama:**

- Lavabo yüzeylerini bir temizlik bezi veya havlu ile kurulayarak parlamasını sağlayın.

Kaynak: mynet.com 

Derleme: f5haber.com

SONRAKİ HABER