Uzman isimden 4 il için çok kritik açıklama geldi; Art arda meydana gelen depremler neyin habercisi?

Son günlerde peş peşe yaşanan depremler neyin habercisi? Uzman isimden 4 il için çok kritik uyarı geldi. İşte detaylar…

Uzman isimden 4 il için çok kritik açıklama geldi; Art arda meydana gelen depremler neyin habercisi? - Sayfa 1

Türkiye beşik gibi sallanmaya devam ediyor. Diyarbakır'daki deprem sonrası Antalya ve Malatya da sallandı. Türkiye beşik gibi sallanırken yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den dikkat çeken bir değerlendirme geldi.

Uzman isimden 4 il için çok kritik açıklama geldi; Art arda meydana gelen depremler neyin habercisi? - Sayfa 2

Katıldığı bir canlı yayında açıklamalarda bulunan; "Ben bu bölgede bu nitelikli depremler olursa bizi şaşırtmayacağını daha önce ifade ettim. Son derece doğal. Şimdi Doğu Anadolu bölgesi Arap levhasında Bitlis-Zagros dağ kuşağıyla ayrılıyor. Arap levhası sürekli olarak kuzeye doğru hareket ediyor, Avrasya'ya doğru.

Uzman isimden 4 il için çok kritik açıklama geldi; Art arda meydana gelen depremler neyin habercisi? - Sayfa 3

“BİRTAKIM HAREKETLER OLABİLİR”

Arada da Doğu Anadolu bölümü var. 6 Şubat depremleri olunca da Arap levhası kuzeye doğru 7 - 7.5 metre atılmıştır, Doğu Anadolu'yu daha da sıkıştırmıştır. Adıyaman - Hakkari arasında zaman zaman sıkışma kökenli depremler olursa pek şaşırmam. Bunların bu aralar sık görülmesinin nedeni 6 Şubat depremleridir. Bu depremler sağa sola belli yerlere stres transfer etmek suretiyle dengesini, stres alanını değiştirdiler. Doğu Anadolu fayının olduğu bölgede oraya yakın Adana Havzası, Kayseri, Adıyaman, Hakkari arasında birtakım hareketler olabilir. Şuralarda şu büyüklükte deprem olacak demiyoruz, uyarıyoruz. Maraş depremleri için senelerce uyardık, sonucunu da gördük işte. Bunlar daha büyük 7 ve üzeri depremler üretebilir. En son 2011 Van depremi mesela. Faylar hareket ettikçe bloklar yılda tektonik olarak bizim hissetmeyeceğimiz derecede harekete maruz kalırlar.

Uzman isimden 4 il için çok kritik açıklama geldi; Art arda meydana gelen depremler neyin habercisi? - Sayfa 4

"ANADOLU'NUN BÜYÜK KISMI YUNANİSTAN'A YAKLAŞIYOR"

Diyelim ki bugün deprem oldu, tekerrür periyodu 500 sene ise biriktirecek, sonra yine deprem olacak. Kuzey Anadolu fayının kuzey kolu Marmara Denizi'nden geçiyor. Bunun GPS yöntemiyle, uzaydan ölçüm yöntemiyle yılda 2.5 santim bu fayın hareket ettiği biliniyor. Anadolu'nun büyük kısmı bir yılda 2.5 santim Yunanistan'a yaklaşıyor. Deprem bu hareketin takılıp kaldığı yerde oluyor. 160 km uzuluğunda, bıçakla kesilmiş gibi değil. 20 km ne topografya var. 2.5 santim hareket ettiğinde bile fayın bir kısmı bu harekete direniyor.