Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı: 'Bazı hastanelerde şimdiden yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı'

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, birkaç ay önce neredeyse tüm hastanelerde kapanan Kovid-19 yoğun bakım servislerinin yeniden açılmaya başlandığını, hatta bazı hastanelerde şimdiden yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığını söyledi.

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı: 'Bazı hastanelerde şimdiden yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı' - Sayfa 1

Yeni varyant BA 2.25'le birlikte Kovid-19 vakaları hızla artıyor. Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, yoğun bakım servislerinde yeniden Kovid alarmının başladığına dikkat çekerek uyarılarda bulundu.
 

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı: 'Bazı hastanelerde şimdiden yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı' - Sayfa 2

Prof. Dr. Demirkıran, "Hastanelerde dahi hasta ya da hasta yakınlarının, hatta bazen sağlık personelinin maske kullanmadığına şahit oluyoruz. Sağlık personeli arasında da Kovid pozitiflik oranları artıyor. Avrupa'da hava yolu sektöründe ciddi bir aksama var. Çünkü Kovid pozitiflik oranları yer personelinde yüzde 50, uçuş personelinde ise yüzde 25'lere ulaşmış durumda. Aynı tehlike sağlık sektörümüz için de geçerli. Sağlık personeli arasında hastalığın yayılması nedeniyle sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşayabiliriz" dedi.
 

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı: 'Bazı hastanelerde şimdiden yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı' - Sayfa 3

Prof. Demirkıran, bazı hastanelerde Kovid yoğun bakım dolduğu için hastaların diğer hastanelere sevk edildiğini belirtti.
 

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı: 'Bazı hastanelerde şimdiden yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı' - Sayfa 4

"Kovid yoğun bakımları sadece 2 ay kapalı kalabildi"
2 ay önce Kovid yoğun bakımların tek tek kapandığını konuşurken bu kadar kısa sürede bu duruma gelindiğini belirten Demirkıran, "Birkaç ay içinde tekrar Kovid yoğun bakımları aktif olarak kullanmaya başladık ne yazık ki. Düşük kapasiteye getirdiğimiz Kovid yoğun bakımların bu kapasiteleri şu anda dolmaya başladı. Türk Yoğun Bakım Derneği'ne Türkiye'den gelen verileri değerlendirdiğimizde, Kovid için ayrılan yoğun bakımlardaki doluluk oranlarının gittikçe arttığını görüyoruz. Hatta bazı hastanelerin Kovid yoğun bakım ve servislerinin dolduğu ve o hastanelere Kovid vakası kabul edemediklerini bizzat öğreniyoruz. Türkiye genelinde de ne yazık ki aynı durum geçerli. Hatta bu hafta ve önümüzdeki hafta içerisinde daha da artacağını düşünüyorum ne yazık ki. Şu anda şehirler açısından değerlendirdiğimizde ülkemizde İstanbul'da en fazla yoğun bakım hastası var gibi görünüyor" dedi.