Facebook'tan 1.5 milyar kişinin verileri çalındı iddiası: Anonymous'tan da açıklama geldi

Facebook bir yandan çökmeyle uğraşırken diğer yandan veri sızıntısı haberleri çıktı. 1.5 milyar kişite ait verinin satılık olduğu öne sürüldü. Verilerin herkese açık bilgilerden oluştuğu tespit edildi. Hacker grubu Anonymous bu verileri herkes toplayabilir açıklamasını yaptı.

F5HABER F5HABER
Facebook'tan 1.5 milyar kişinin verileri çalındı iddiası: Anonymous'tan da açıklama geldi

Facebook, dün yaşanan çöküntünün nedenlerine dair açıklama yaptı. Facebook'un mühendislik ve altyapı ekibinden sorumlu başkan yardımcısı Santosh Janardhan imzasıyla yapılan açıklamada, Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta yaşanan 6 saatlik erişim sorununun detayları paylaşıldı.

Açıklama şöyle:

"Dünyanın her yerinde bize güvenen tüm insanlara ve işletmelere, bugün platformlarımızda yaşanan kesintinin neden olduğu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Erişimi geri yüklemek için elimizden geldiğince çok çalışıyoruz ve sistemlerimiz artık yeniden çalışıyor. Bu kesintinin altında yatan neden, günlük operasyonlarımızda kullandığımız birçok dahili araç ve sistemi de etkileyerek sorunu hızlı bir şekilde teşhis etme ve çözme girişimlerimizi karmaşık hale getirdi.

 Mühendislik ekiplerimiz, veri merkezlerimiz arasındaki ağ trafiğini koordine eden omurga yönlendiricilerindeki yapılandırma değişikliklerinin bu iletişimi kesintiye uğratan sorunlara neden olduğunu öğrendi. Ağ trafiğindeki bu kesinti, veri merkezlerimizin iletişim kurma şeklini kademeli olarak etkileyerek hizmetlerimizi durdurdu.

Hizmetlerimiz artık tekrar çevrimiçi durumda ve bunları tamamen normal işlemlere döndürmek için aktif olarak çalışıyoruz. Bu kesintinin temel nedeninin hatalı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inandığımızı şu anda netleştirmek istiyoruz. Ayrıca, bu kapalı kalma süresinin bir sonucu olarak kullanıcı verilerinin güvenliğinin ihlal edildiğine dair hiçbir kanıtımız yok.

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar ve işletmeler, bağlantıda kalmak için her gün bize güveniyor. Bunun gibi kesintilerin insanların yaşamları üzerindeki etkisini ve hizmetlerimizdeki kesintiler hakkında insanları bilgilendirme sorumluluğumuzun farkındayız. Etkilenen herkesten özür dileriz ve altyapımızı daha dayanıklı hale getirmeye devam edebilmek için bugün olanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz."

NELER OLDU?

Facebook'un dün yaşadığı 7 saatlik kesintide veri sızıntısı iddiaları da haberlere konu oldu.

İki olay birbirinden alakasız olsa da benzer zamanlarda duyulması aralarında bir ilişki olduğu düşüncesini doğurdu.

Bir hacker forumuna 22 Eylül tarihinde 1.5 milyar kullanıcının verilerinin satılık olduğu yazıldı.

Hacker her 1 milyon kişilik veriyi 5 bin dolara sattığını yazdı. 20 farklı örnek seti oluşturan hacker kanıt olarak isteyene bunlara gönderebileceğini aktardı.

Kişisel veriler içerisinde ad soyad, cinsiyet, kullanıcı adı, e-posta hesapları ve telefon numaralarının da bulunduğu aktarıldı. Ancak veriler detaylı bir şekilde incelendiğinde söz konusu bilgilerin sızmadığı tespit edildi.

Veri ayıklama programıyla zaten kamuya açık olan bilgilerin listelendiği tespit edildi.

ANONYMOUS'TAN AÇIKLAMA

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous da Facebook'daki hacklenme iddialarına ilişkin açıklama yaptı. 

Twitter'dan yapılan açıklamada, "Aslında olan şey şuydu; Birisi web kazıma yoluyla 1.5 milyar kişiye ait kullanıcı verisini indirdi. Bu verilerin hepsi zaten sizin Facebook'la paylaştığını açık bilgilerdi ve herkes bunları görebilir" denildi. 

533 MİLYON KİŞİNİN VERİSİ SIZMIŞTI

Nisan ayında Faceook'ta büyük bir veri sızıntısı gerçekleşmişti. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 106 ülkeden 533 milyon kişinin verileri sızmıştı. 

Bir hacker platformunda yayımlanan veriler, kullanıcıların, telefon numaraları konumları ve doğum tarihlerini içeriyordu.

Yayımlanan kişisel bilgilerin 32 milyondan fazlası ABD’den, 11 milyonunu Birleşik Krallık’tan, 6 milyonu ise Hindistan’dan. Güvenlik uzmanları, verilerin bilgisayar korsanları tarafından dolandırıcılık için kullanılabileceği uyarısını yapmıştı.

SONRAKİ HABER