Taksitle kurban olur mu, hangi hayvan kesilmez? Nihat Hatipoğlu merak edilenleri açıkladı

Prof. Dr. Nihat Hatioğlu, kurbanla ilgili merak edilenleri cevapladı. "Kurban 4. gün kesilebilir mi, taksitle kurban alınır mı, Hangi hayvan kurban olmaz?" gibi sorulara yanıt veren Hatipoğlu, bayramın sevgi ve kardeşlik getirmesini temenni etti.

Sabah yazarı Nihat Hatioğlu kurbanlıklar ile ilgili merak edilen tüm sorulara köşesinden yanıt verdi. 

 Koyun kurbanında yaş aranır mı?
Kurban edilecek koyun ve keçinin 1 yaşını doldurması gerekir. Ancak semiz ve hayli gösterişli olan, 1 yaşını doldurmuş görüntüye sahip bir koyun 6 aylık olsa da kurban edilir.

113

 Kurban edilecek sığır kaç yaşında olmalı?
Kurbanlık sığır ve manda 2 yaşını doldurmuş olmalıdır. Ancak sığırın iki ön dişinin çıkmış olması yeter, devenin de kurban olması için 5 yaşını doldurmuş olma şartı vardır.

 Kurban Bayramı'nda yolcu olan -başka şehre giden- kişi kurban kesmeli mi?
Yolcu olan biri isterse kurban kesebilir. Ancak arife günü ikamet ettiği yerden ayrılmış ve Kurban Bayramı'nın 4. gününden sonra ikamet ettiği yere dönüş yapan kişi kurban kesmekle yükümlü değildir.

213

 Kurban kesmek farz mı?
Hanefilere göre kurban kesmek vacip, Şafiilere göre ise güçlü sünnettir.

 Kurban 4. gün kesilebilir mi?
Kurban Bayramı'nın birinci günü kesmek daha güzel görünmüştür. Ancak değişik sebeplerden dolayı ilk üç günde kurbanını kesemeyen bir Müslüman, bayramın 4. günü de kesebilir.

313

 Kurban kanını çocukların alnına sürelim mi?
Kurban kanını çocukların alnına sürmek hoş olmayan bir uygulamadır. Dini bir kaynağı da yoktur. Böyle şeylerden uzak durmak lazımdır. 

Bir sığırı 7 kişi ortak alabilir mi?
Bir sığıra 1'den 7'ye kadar kişi hissedar olabilir. Burada tek veya çift rakamların bir kıymeti yoktur. Yani 4 veya 5, 6 veya 7 fark etmez.
 

413