Resul Kurt: Demir Bank’ın vebali Faik Öztrak’a yeter

Merkez Bankası rezervlerinden 128 milyar doların eritildiği iddiasıyla hükümete "128 milyar dolar nerede" sorusunu yönelten CHP'ye bir tepki de AK Parti MKYK üyesi Ekonomist Doç. Dr. Resul Kurt'tan geldi. Faik Öztrak ve Canan Kaftancıoğlu'nun açıklamalarını değerlendiren Kurt "Demir Bank’ın vebali Faik Öztrak’a yeter" derken, Kaftancıoğlu'nun mülteci sorununun sembol ismi Aylan Bebek'in sahile vuran fotoğrafını kullanmasına ise "İnsanlıktan nasibini almamış" yorumunda bulundu.

F5HABER F5HABER

AK Parti MKYK üyesi Ekonomist Doç. Dr. Resul Kurt, gazeteci "Mustafa Yıldız ile Ülke'de Bugün" programında 128 milyar dolar tartışmalarıyla ilgili konuştu. 

"İNSANLIKTAN NASİBİNİ ALMAMIŞ"

Döviz rezervi tartışmalarıyla ilgili paylaşım yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter'da Suriye'deki iç savaştan kaçarak Avrupa'ya gitmek isterken bindikleri tekne batan ve 2 Eylül 2015 tarihinde cesedi Bodrum'da sahile vuran Aylan Kürdi bebeğin fotoğrafını da kullandı. Kaftancıoğlu'nun paylaşımına çok sert çıkan Resul Kurt, " Bu küçük yavrunun bedeni üzerinden siyaset yapmak istiyorsa kendisine söylenecek tek şey insanlıktan nasibini almamış olduğudur" dedi. 

"ÖZTRAK DÖNEMİNDE 13 BANKA BATTI"

CHP'li Faik Öztrak'ın 2000'li yılların başında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkan Yardımcılığı ve Hazine Müsteşarlığı yaptığını hatırlatan Resul Kurt, aynı dönemde 13 bankanın battığına vurgu yaptı. 

"52 MİLYARIN TAMAMIYLA DÖVİZ ALIYOR" 

Resul Kurt, "Aslında anlıyorlar ama işlerine gelmiyor. Çünkü almış oldukları talimat o. Bunu köpürtelim…" diyerek, "Asla buharlaşan bir para olmamış. Bu dönemde… Ama bakın Sayın Faik Öztrak’ın BDDK Başkan Yardımcılığı yaptığı 2000 yılına baktığınız zaman, paraların dalgalı kura geçmeden önce nasıl çok küçük bedellerle satıldığını yine dalgalı kura geçmeden önce dönemin Merkez Bankası başkanının bütün parasını hatta vade sonuna bir haftadan biraz uzun 8-10 günlük dönem için bile vadenin bozulduğunu ve dövize geçildiğini görüyoruz. Dönemin parasıyla 52 milyarın tamamıyla döviz alıyor. Dalgalı kura geçmeden hemen önce..." açıklamasında bulundu.

DEMİR BANK'IN VEBALİ FAİK ÖZTRAK'A YETER 

Kurt, "Yani o dönemde batırılan Demir Bank var. Demir Bank’ın vebali Faik Öztrak’a yeter. Türkiye’de 19-20-21 Şubat tarihlerinin tarihini okumadan bugün yapılan işlemleri anlayamayız. Bakın bugün o insanlar 2000 yılında nasıl paraların bir gün içinde buhar olduğunu biliyor. Çünkü kendileri buharlaştırmış… Bu buhar olan rakam için 200 milyar dolar, 300 milyar dolar, 400 milyar dolar diyebilirsiniz… Farklı farklı rakamlar…" ifadelerini kullandı.

"Bununla ilgili bakın Meclis Komisyonu kuruldu. TBMM’de araştırma komisyonu kuruldu. Ve çok ilginçtir Demir Bank’ın bilerek batırıldığını." diyen Kurt, "Yani Demir Bank’a çok yüklü miktarda hazine bonosu, devlet tahvili aldırılıyor. Ve paraya sıkıştığında da para verilmiyor. Yani bugün her akşam baktığınız zaman Merkez Bankası bankalara, piyasaya 50 milyar lira, 60 milyar lira… Para veriyor her akşam. Bankacılık işlemlerini devam ettirebilmesi için… Ve o gün bir kuruş verilmiyor Demir Bank’a, Banka batıyor." dedi.

NERDE BU PARA?

"Buharlaşmanın buharlaştırmanın üstadı bunlar." diyen Kurt, "Ucuz dolar satmanın üstadı bunlar. Kemal Kılıçdaroğlu SSK Genel Müdürü, Faik Öztrak BDDK Başkan Yardımcısı, sanki çok büyük iş yapılmış gibi hemen Hazine Müsteşarı yapılıyor. Hangi başarın varda seni Hazine Müsteşarı yapıyorlar… İnsana sorarlar 13 tane banka batırmışsın, 13 bankanın vebali bunların üzerinde..." değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomist Kurt, "Buharlaşma yok, sizin kendi milletvekiliniz söyledi… İlhan kesici söyledi. Devletin hesabında giren belli çıkan belli, aldığı belli sattığı belli. Gerekirse döviz alır gerekirse döviz satar…" dedi.

SONRAKİ HABER