Meclis Başkanı Şentop’tan Berberoğlu çağrısına olumsuz yanıt!

TBMM Başkanı, AYM'nin Enis Berberoğlu ile ilgili ihlal kararının ardından soruları yanıtladı. Şentop, ''AYM kararı kesin hükmü kaldırmamıştır. Kesin hükmü kaldırılırsa değerlendirme yapılabilir.'' dedi. Erken seçim tartışmalarına da değinen Şentop, yeni hükümet sistemiyle erken seçim kararı almanın zorlaştığını söyledi

Takip et

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, eski CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun vekilliğe iade edilmesi konusu ve erken seçim tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı verdiği eski CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliğe iade edilmesi çağrılarına ilişkin Şentop, AYM’nin verdiği kararın kesin hükmü ortadan kaldırmadığını, hükmün kaldırılması halinde konunun değerlendirilebileceğini söyledi.

Konuyla ilgili Şentop, "Bizim baktığımız, kesin hükmün hukuki varlığı ile durumdur. Anayasa Mahkemesi bunu kaldırmamıştır. Böyle bir durum olduğunda değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

Erken seçim

Erken seçim tartışmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Şentop, yeni hükümet sistemiyle erken seçim kararı almanın zorlaştığını ifade etti.

Şentop şunları kaydetti:

Erken seçim kararı almanın çok çok zor olduğu kanaatindeyim. Erken seçim konusu, önceki sistemin bazı kötü alışkanlıklarıdır. Bu sistemde bu anlamda bir adım atabilmek zorlaştırılmıştır. Bu sistemin bir özelliğidir bu. Türkiye’de bundan sonra seçim zamanında yapılır.

SONRAKİ HABER