HDP'li Pervin Buldan tezkereye evet oyu verdi - Yanındakiler elini indirmeye çalıştı ama...

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Irak ve Suriye tezkeresi oylamasına yanlışlıkla 'evet' oyu verdi. O sırada yanındakiler Buldan'ın elini indirmeye çalışsa da oy geçerli sayıldı.

F5HABER F5HABER
HDP'li Pervin Buldan tezkereye evet oyu verdi - Yanındakiler elini indirmeye çalıştı ama...

Türkiye'nin Irak ve Suriye topraklarında yuvalanan terör örgütlerine yönelik operasyonları devam ederken, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yetkilendirilmesini içeren Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, 2 yıl daha uzatılmak üzere TBMM Genel Kurulu'nda oylandı.

CHP ve HDP hayır oyu kullandı

Partiler adına yapılan konuşmaların ardından yapılan oylamada CHP ve HDP "hayır" oyu kullandı.

2 yıl daha uzatıldı

Söz konusu tezkere, AK Parti, MHP ve İYİ Parti'nin "evet" oylarıyla 2 yıl daha uzatıldı.

Pervin Buldan 'evet' için elini kaldırdı

HDP tezkereye hayır derken, en ön sırada oturan Pervin Buldan, yanlışlıkla elini evet için kaldırdı.

Oyu geçerli sayıldı

Yanındaki HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Bektaş da Pervin Buldan’ın elini indirmeye çalışsa da Buldan'ın oyu evet olarak sayıldı.

Irak ve Suriye tezkeresinin içeriği

Irak ve Suriye tezkeresinde, Türkiye'nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan gelişmeler ve süregiden çatışma ortamının milli güvenlik açısından taşıdığı risk ve tehditlerin artarak devam ettiğinin altı çizildi.

Türkiye'nin, komşusu Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfettiği belirtilen tezkerede, "Diğer taraftan Irak'ta PKK ve DEAŞ unsurlarının varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler, bölgesel barışa, istikrara ve ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır. Suriye'de, sınırımıza mücavir alanlarda PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere mevcudiyetini sürdüren terör örgütleri, ülkemize, ulusal güvenliğimize ve sivillere yönelik eylemlerini sürdürmektedir." denildi.

 

SONRAKİ HABER