Erdoğan: Çoklu baro yönetiminde kararlıyız

Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Kısa çalışma ve işsizlik ödeneğinin" bir ay daha uzatıldığını açıkladı. Toplantının ana gündeminin küresel salgın ve etkileri olduğunu belirten Erdoğan "tedbir" vurgusu yaptı. Çoklu baro teklifinin yarın Meclis'te getirileceğini belirten Erdoğan LGBT yürüyüşüne ilişkin de "Rabbimizin yasakladığı her türlü sapkınlığı sergileyenlere karşı dikkatli tavır almaya davet ediyorum." dedi.

F5HABER F5HABER

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, yaptığı konuşmada yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin, "Amacımız vaka sayısını da vefat sayısını da sıfır noktasına çekebilmektir. Ülkemizi risk grubundan uzaklaştırmakta kararlıyız." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: 

Ülkemizi risk grubundan uzaklaştırmakta kararlıyız. Salgın döneminde esnaf, sanatkâr, çiftçi, sanayi, ihracatçıya her kesimi verdiğimiz destekle ayakta tuttuk. Devletimizin tüm imkanlarını milletimizin emrine vermiş bulunuyoruz. İçinden geçtiğimiz olağanüstü dönemin sıkıntılarını en aza indirmeye çalıştık. Faaliyetlerine ara veren işletmeler peyderpey yeniden çalışmaya başladı.

Milletimize ve özellikle reel sektöre verdiğimiz destekleri önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Önümüzdeki günlerde devreye alacağımız bazı hususları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yarın 926 devlet koruması altında gencimiz 274 şehit ve gazi yakınımız kura ile kamu kuruluşlarına yerleştirilecek. Sonuçlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın web sayfamızda açıklanacaktır.

Sosyal koruma kalkanı adı altında hanelere 6 milyar liranın üzerinde nakti yardım yaptık. Bunun yanında kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneğinde 18 milyar liraya yakın kaynağını milletimizin hizmetine sunduk.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 1 AY DAHA UZATILDI

Kası çalışma ödeneğini bir ay daha uzatıyoruz. Nakdi ücret desteği ve iş fesih sınırlaması 1 ay daha devam edecektir.

Son dönemde Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri de Irak. Türkmenler başta olmak üzere Iraklı kardeşlerimize yönelik yardım paketini yarın yola çıkarıyoruz. Maskeden tuluma salgın dönemi ihtiyaç malzemelerinden hepsi var. Böylece Türkiye kardeşlerinin yanında olduğunu göstermiş olacak.

Halkımızdan tek isteğimiz, bu süreçte kurallara uyarak, işlerine, üretimlerine, ülkelerine sahip çıkarak bize destek olmasıdır.

Sokakları karıştıramayınce terör örgütlerini kullanarak doğrudan insanlarımızın hayatlarına kastettiler. Ordu içindeki hainleri harekete geçirim darbeye kalkıştılar. Milletimiz darbe girişmini sonuçsuz bırakınca sınırımıza dayandılar, ekonomimize tuzak girdiler. 

"BOŞ DURMADILAR KIŞKIRTMAYA ÇALIŞTILAR"

Salgın döneminde boş durmadılar, halkı kışkırtmaya çalıştılar. 15 Temmuz gecesi milletimiz tarafından kurulan Cumhur İttifakı halkımızın sağduyusu olarak tarihi görevler ifa etmiştir. Cumhur İttifakı ortağımız MHP ve Genel Başkan Bahçeli'ye şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı altın harflerle yazılacak bir güç birliği ve dayanışma modeli olmuştur. 

"ÇOKLU BARO YÖNETİMİNDE KARARLIYIZ"

Meslek örgütleri, özellikle barolarla ilgili yapmayı planladığımız reform konusunda sorun yaşıyoruz. Temsilde adaletsizlik yanında faşizan uygulamalar üreten sorunlar var. Hukuki düzenlemeyi yapmak meclisin asli görevi. Demokratik, çoğulcu bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Çoklu baro yapısı üzerinde duruyoruz. Millet vekili arkadaşımız bu konuyla ilgili kanun teklifini yarın veriyorlar. En kısa sürede inşallah hayata geçireceğiz. 

Aziz milletim, milletimiz bizden eksikleri tamamlamamızı bekliyor, biz de onu yapacağız. Sorumluluğumuzu biliyoruz.

"GÖLGE ETMEYİN BAŞKA İHSAN İSTEMEZ"

Kendimize göre doğru kabul ettiğimiz kimi hususlarda haklı değerlendirmeler görünce düzeltme yoluna gidiyoruz. Bu çalışmalara katkı vermeyenlere de 'gölge etmeyin başka ihsan istemez' diyoruz.

Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırana kadar hiçbir oyunun bizi yolumuzdan alıkoymasına izin vermeyeceğiz. 

"REFORMLARI HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Şu kritik dönemi en iyi şekilde değerlendirmek için reformları hayata geçirmeye devam edeceğiz. Kimi Cumhurbaşkanlığında kimi AK Parti'de süren çalışmaların adımlarını peyder pey atacağız. Biz böylesine geniş vizyonlu bir gayretle ülkemize hizmet ederken birileri milli ve manevi değerlerimize saldırıyor. 

Türkiye, milli ve manevi yapısını hedef alanlarla mücadele edecek güce sahiptir. 

"RABBİMİZİN YASAKLADIĞI SAPKINLIKLARI SERGİLEYENLERE TAVIR ALMAYA DAVET EDİYORUM"

 Buradan tüm milletimi Rabbimizin yasakladığı her türlü sapkınlığı sergileyenlere karşı dikkatli tavır almaya davet ediyorum. Birileri manevi değerlerimize saldırıyor. İnsanlık tarihi boyunca hep lanetlenmiş sapkınlıkları normalleştirerek özellikle genç dimağları zehirlemenin peşindeler.

Salgının tırmandığı dönemde tüm adımlarımızı maliyet hesabı yapmadan attık. Şimdi de ekonomi ve istihdam odaklı hareket ediyoruz. Milletimiz, salgın döneminde üzerinde düşen fedakarlıkları yaptı. Bugün de kimi istisnai görüntülere rağmen çoğunluk kurallara riayet ediyor. Bize düşen üretimi ve istihdamı artırarak gayreti boşa harcamamaktır. 

İlk çeyrekte ki yüzde 4,5 'luk büyüme performansı ekonomimizin büyüklüğünün en büyük ispatıdır. Normalleşme takvimini haziranda büyük ölçüde tamamladık. Haziran ayındaki öncü veriler çok güçlü bir toparlanma olduğunu gösteriyor.

Tüketici Güven Endeksi son 14 ayın zirvesine çıktı. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki elektrik kullanımı yüzde 26 arttı. Türk ürünlerine yurt dışında talep arttı. Haziran ayının ilk üç haftasında ihracatımız yüzde yirmi beş artış gösterdi. 

Turizmin sezonunun bir kısmını kurtarmak için yoğun çaba gösteriyoruz. İnşallah çok yakında bu alanda da sevindirici haberler bekliyoruz. Sadece bizim salgının üstesinden gelmemizin, iş yaptığımız ülkelerin de normal düzene dönmeleri, yaklaşan döneme hazırlıklı olmalıdırlar. Biz hem hazırlıklı hem de avantajlı olduğumuzu görüyoruz. Milletimizin azmine, ülkemizin potansiyeline güveniyoruz. Hedeflerimize sıkı sıkıya bağlıyız. Türkiye'nin demokrasi ve ekonomide dünyanın en büyükleri arasına sokmakta kararlıyız.

 

SONRAKİ HABER