Simpsonlar kehanetlerinin sırrı ortaya çıktı! Tüylerinizi diken diken edecek

Öngörüleri bir bir gerçeğe dönüşen popüler dizi Simpsonlar, 35 sezon boyunca (daha fazlası da gelecek), 'her şeyi bilmesiyle' dünyada nam saldı. Öyle ki, yıllar öncesinden yayınlanan bölümler dudak uçuklatan biçimde sualtı felaketlerinden, seçim krizlerine kadar uzanan nokta atışı yorumlar yapıyor.

Simpsonlar kehanetlerinin sırrı ortaya çıktı! Tüylerinizi diken diken edecek - Sayfa 1

The Simpsons, Amerikan yapımı sit-com dizisi. Olaylar, 'Springfield' adlı kurgusal şehirde yaşayan Simpson ailesi etrafında dönüyor. Aile üyeleri, Homer (baba), Marge (anne), Bart (erkek çocuk), Lisa (kız çocuk) ve Maggie (bebek) şeklinde. Yapım, toplumun çeşitli yönlerini, popüler kültürü, politikayı ve daha birçok konuyu hiciv ve mizah ile ele almasıyla da tanınıyor. En iyi Simpsons tahminleri ise, yalnızca şoke edici değil, aynı zamanda tuhaf, komik ve bir şekilde mantıklı olmayı başarmasıyla tanınıyor. Tahminler, seyircilerin, yazarların zaman yolcusu olup olmadığını sorgulamasına bile yol açtı. İster şans ister esrarengiz bir öngörü yeteneği olsun, işte Simpsonlar'ın geleceği doğru tahmin ettiği olayların listesi...
 

Simpsonlar kehanetlerinin sırrı ortaya çıktı! Tüylerinizi diken diken edecek - Sayfa 2

GELECEKTEN GELEN TELEFON 
1995'teki 'Lisa's Wedding' bölümünde, bir falcıya yapılan ziyaret, Lisa'yı 2010 yılına, telefonunun Picture Phone adlı görüntülü sohbet özelliği aracılığıyla Marge ile konuştuğu döneme götürüyor. Gerçek hayatta ne oldu: Geleceğe dair diğer Hollywood tasvirleri yıllar içinde benzer bir teknolojiyi öngörmüştü, ancak tahmin edin Apple'ın kurucu ortaklarından eski CEO Steve Jobs, FaceTime olarak bilinen çığır açıcı görüntülü telefon ürününü hangi yıl duyurdu? 2010...

Simpsonlar kehanetlerinin sırrı ortaya çıktı! Tüylerinizi diken diken edecek - Sayfa 3

BİRLEŞME ÇILGINLIĞI 
1998'deki 'When You Dish Upon a Star' bölümünde Homer, Alec Baldwin ve Kim Basinger'ın kişisel asistanı oldu. Daha da önemlisi, bölümün sonunda, stüdyonun önündeki dev tabelaya göre 20th Century Fox'un artık 'Walt Disney Co.'nun bir bölümü' olduğu yönünde küçük bir şaka yapıldı. Gerçek hayatta ne oldu: 2017 yılında Disney, 20th Century Fox Film ve Televizyon stüdyolarını da içeren 21st Century Fox'u 52 milyar dolara satın almak için anlaşmaya vardı. Satın alma işlemi 2019 yılında tamamlandı.

Simpsonlar kehanetlerinin sırrı ortaya çıktı! Tüylerinizi diken diken edecek - Sayfa 4

OBAMA KARMAŞASI 
2008 yılındaki başkanlık seçimlerinden önce yayınlanan 'Treehouse of Horror XIX' bölümünde Homer, elektronik bir oylama makinesinde Barack Obama'ya oy vermeye çalışıyor, ancak makine onun oyunu diğer aday olan John McCain'e verilmiş gibi kaydeder, tam altı kez. Gerçek hayatta ne oldu: 2012'de MSNBC'nin de aralarında bulunduğu haber kaynakları, bir elektronik oylama makinesinin Obama'nın oylarını o dönem aday olan Cumhuriyetçi Mitt Romney için değiştirdiğinin ortaya çıktığını bildirdi.