Selvi son anketi paylaştı: Optimar araştırdı!...MHP'liler Instacı HDP'liler TikTok'çu

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Optimar Araştırma'nın parti eğilimleri ile sosyal medya ilişkisi anketini bugünkü köşesinde paylaştı. Buna göre TikTok’u en çok HDP'liler tercih ederken, MHP ve CHP seçmeni Instagram'ı beğeniyor. AK Partililer çoğunlukla Facebook’u kullanıyor, İYİ Partililer ise Twitter'a bakıyor.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, 'Sosyal medya kullanıcılarının siyasi tercihleri' başlığıyla yayımlanan yazısında Optimar Araştırma Şirketi'nin sosyal medya platformları ile parti eğilimleri arasındaki ilişkiye dair anketini paylaştı.

113

Araştırmanın 12-20 Ocak tarihleri arasında yapıldığını belirten Selvi, sonuçları şöyle aktardı:

"Araştırmada Facebook ile Instagram ilk iki sırada yer alırken, devlet başkanlarının ilk açıklamalarının adresi olmasına rağmen Twitter üçüncü sırada geliyor.

213

Facebook yüzde 32.2’yle ilk sırada gelirken, onu yüzde 32.1’le Instagram takip ediyor. Instagram yükselirken Twitter’da bir gerileme gözleniyor. Twitter yüzde 9.5’le üçüncü sırada geliyor. Onu yüzde 3.9’la YouTube izlerken, TikTok da araştırmalarda kendini göstermeye başladı. Araştırmaya katılanların yüzde 0.8’i TikTok’çu.

313

'Facebook'ta hangi parti önde?'
AK Partililer çoğunlukla Facebook’u kullanıyor. Onları MHP’liler takip ediyor. AK Partililerin yüzde 37.2’si, MHP’lilerin ise yüzde 35.2’si Facebook’çu. Bir anlamda cumhur ittifakı orada da sağlanmış durumda.

Yüzde 33.5’le CHP’nin üçüncü sırada geldiği Facebook’u yüzde 30.6’yla dördüncü olarak İYİ Partililer tercih ediyor.

413