Sanatçı İlham Gencer için AKM'de tören düzenlendi

Bodrum'da, önceki gün hayatını kaybeden Türkiye'nin ilk caz piyanisti, şarkıcı Bozkurt İlham Gencer için Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) tören düzenlendi.

Sanatçı İlham Gencer için AKM'de tören düzenlendi - Sayfa 1

Türkiye'nin ilk caz piyanisti, şarkıcı Bozkurt İlham Gencer, önceki gün Bodrum'daki evinde fenalaşınca ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı. Gencer, yapılan tüm müdahalelere rağmen, 101 yaşında hayatını kaybetti.   

Sanatçı İlham Gencer için AKM'de tören düzenlendi - Sayfa 2

Cenazesi İstanbul'a getirilen Bozkurt İlham Gencer için Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) tören düzenlendi. Törene, sanatçının oğulları İlhan ve Bora Gencer, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili Yücel Arzen, MESAM Başkanı Recep Ergül, yakınları, meslektaşları ve sevenleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Gencer'in hayatından kesitler barkovizyonla perdeye yansıtıldı.

Sanatçı İlham Gencer için AKM'de tören düzenlendi - Sayfa 3

"100 YILLIK ÖMRÜ GÜZELLİKLERLE DOLU GEÇTİ" 

MESAM Başkanı Recep Ergül, Bozkurt İlham Gencer ile ilgili söylenecek çok şey olduğunu belirterek “Sadece şunu söylemek istiyorum. Biz geçen sene MESAM olarak 100. doğum gününde kendisine yaşam boyu onur ödülü takdim etmiştik. 100 yaşında bir çınar, ne mutlu ona ki Cumhuriyet ile doğdu, modern Cumhuriyet'in tüm güzelliklerini yaşadı. Çok sevdi, çok sevildi ve Cumhuriyet'imizin 100. yılında olduğumuz bu günlerde de kendisini yitirdik. 100 yıllık ömrü güzelliklerle dolu geçti. Bize hep ilkleri yaşattı müzikte. Bir Atatürk ve bayrak sevdalısıydı" dedi.

Sanatçı İlham Gencer için AKM'de tören düzenlendi - Sayfa 4

"GERÇEK SANATÇILAR MİLYONLARCA YIL SONRA DA UNUTULMAZ"

Sanatçının oğlu Bora Gencer, "Babamla ilgili konuşacak milyonlarca şey var. Buraya çıkıncaya kadar metanetli olmaya çalıştım. Ailesi olarak o kadar mutluyuz ki; şerefli doğup, şerefli ölen bir babanın çocukları olmak çok güzel birşey. Allah herkese aynı şeyi nasip etsin. Dünyada tek bir gerçek var, sanat her zaman siyasetin önündedir. Gerçek sanatçılar milyonlarca yıl geçtikten sonra da unutulmaz ama siyaseti doğru yapmayan herkes unutulmaya mahkumdur.