Prof. Şahin: Ağustos ayına kadar Avrupa'da sürü bağışıklığı sağlanmış olacak

Salgının son durumuna ilişkin açıklamada yapan Şahin, Avrupa'nın gelecek dört ay içinde sürü bağışıklığı geliştirmiş olacağını söyledi. Şahin ayrıca BioNTech aşısının Hindistan varyantına karşı etkili olduğunu savundu

Prof. Şahin: Ağustos ayına kadar Avrupa'da sürü bağışıklığı sağlanmış olacak - Sayfa 1

Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, salgın durumuna ve aşı çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Şahin: Ağustos ayına kadar Avrupa'da sürü bağışıklığı sağlanmış olacak - Sayfa 2

Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, salgın durumuna ve aşı çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Şahin: Ağustos ayına kadar Avrupa'da sürü bağışıklığı sağlanmış olacak - Sayfa 3

Aşı olan kişilerden alınan verilerin bağışıklık tepkisinin zamanla zayıfladığını gösterdiğini de belirten Şahin ayrıca, üçüncü doz bir aşıya ihtiyaç duyulabileceğini söyledi. 

 

Prof. Şahin: Ağustos ayına kadar Avrupa'da sürü bağışıklığı sağlanmış olacak - Sayfa 4

"Aşının etkinliği altı ay sonra azalıyor, üçüncü doza ihtiyaç var"

Şahin, "Araştırmalar, BioNTech / Pfizer aşısının etkinliğinin altı ay sonra yüze 95'ten yaklaşık yüzde 91'e düştüğünü gösteriyor. Aşı korumasını yüzde 100'e ulaştırmak için üçüncü bir doza ihtiyacımız var. Ve sonra, muhtemelen her yıl veya belki de her 18 ayda ek bir güçlendirici aşı olmanın gerekli olacağını düşünüyorum" diye konuştu.