Prof. Müftüoğlu: Böyle giderse 100 hatta 150 binleri görmemiz bile sürpriz olmayacak

Hürriyet yazarı Prof. Osman Müftüoğlu, "Günlük vaka sayıları 50 bini aştı. Üzülerek belirteyim: Böyle giderse 100 hatta 150 binleri görmemiz bile sürpriz olmayacak" dedi.

Prof. Müftüoğlu: Böyle giderse 100 hatta 150 binleri görmemiz bile sürpriz olmayacak - Sayfa 1

Prof. Müftüoğlu, bugünkü yazısında Omicron varyantına ilişkin gelişmeleri ve Türkiye'deki son durumu değerlendirdi.
 

Prof. Müftüoğlu: Böyle giderse 100 hatta 150 binleri görmemiz bile sürpriz olmayacak - Sayfa 2

Günlük vaka sayısının 50 bini geçtiğine dikkat çeken Müftüoğlu, "Böyle giderse 100 hatta 150 binleri görmemiz bile sürpriz olmayacak. Bu nedenle sağlık gündemimizin bir numaralı maddesi yine pandemi ve yine yeni varyant “Omikron”dur" dedi.
 

Prof. Müftüoğlu: Böyle giderse 100 hatta 150 binleri görmemiz bile sürpriz olmayacak - Sayfa 3

Müftüoğlu, Omicron'un bulaşma hızının dikkat çektiğini belirterek, "En çok konuşulan konuysa Omikron’un muazzam bulaşma yeteneğidir. Durum şu: Bir önceki varyant Delta için, “Delta varyantıyla hastalanmış bir COVID-19 hastasının yanından geçmeniz bile virüsün size bulaşması için yeterli olabilir!” uyarısı yapan uzmanlar, yeni varyant Omikron için çok daha sert uyarılarda bulunarak, “Omikron bulaşlı bir hastanın değil yanından, sokağından geçmeniz bile virüsün size bulaşmasını mümkün kılabilir” diyorlar. Kısacası durum zannettiğimizden çok daha ciddi ama isterseniz gelin, biz konuya “Omikron’dan olumlu haberler” başlığıyla girelim, Omikron hakkında bilim insanları neleri konuşuyor, neleri araştırıyor onlara bir kulak kabartalım" ifadelerini kullandı.
 

Prof. Müftüoğlu: Böyle giderse 100 hatta 150 binleri görmemiz bile sürpriz olmayacak - Sayfa 4

Karantina süreleri kısalsın mı?
ABD'de yapılan bir araştırmada, koronavirüse karşı aşılarını yaptırmış kişilerin mikroptan korunmaları için 5.5 güne, aşısız olan kişilerin ise 7.5 güne ihtiyaç duyduklarının belirlendiğini söyleyen Müftüoğlu, bu nedenle bir çok ülkenin karantina süresini düşürdüğünün altını çizdi: