Paralar faizi ile iade ediliyor, e-Devlet'ten başvuran alıyor

Çalışma hayatında olan herkes bir süre çalıştıktan sonra ne zaman emekli olacağını araştırma başlıyor. Ancak çeşitli sebeplerle emekli oacak kadar çalışmayan kişiler olabiliyor. Bu durumda emekli olmak için SGK’ya yatırılan paralar geri iade alınabiliyor. Peki kimler SGK’dan prim iadesi alabiliyor. Ödeme almak için şartlar neler? İşte detaylar... 

Paralar faizi ile iade ediliyor, e-Devlet'ten başvuran alıyor - Sayfa 1

Sosyal güvenlik sisteminde bazı şartları tamamlayanlar emekli olmasa dahi ödeme alabiliyor. Peki SGK’dan prim ödemesi almanın şartları neler? Emekli olmadan vefat eden kişinin eşi ve çocukları da ödemeden yararlanabiliyor mu? Prim iadesinde faiz işletiliyor mu?
 

111
Paralar faizi ile iade ediliyor, e-Devlet'ten başvuran alıyor - Sayfa 2

Konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıklayan Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz şu ifadeleri kullandı: “Yasal prosedürlere baktığımız zaman birçok emeklilik türünün olduğunu biliyoruz.
 
 

211
Paralar faizi ile iade ediliyor, e-Devlet'ten başvuran alıyor - Sayfa 3

Çalışma hayatı boyunca sizden kesilen primler vasıtası ile belli kurallar çerçevesinde şartları tamamladığınız takdirde emekli statüsüne kavuşmuş oluyorsunuz. Eğer siz aranan şartları yerine getiremediğiniz takdirde sizden kesilen uzun vadeli sigorta kolları dediğimiz primleri geri alabilmektesiniz. Hatta vefat etseniz bile geride kalan eş çocuk ve anne babanız hak talep edebilmektedir.
 

311
Paralar faizi ile iade ediliyor, e-Devlet'ten başvuran alıyor - Sayfa 4

KİMLER ÖDEME ALIYOR? 
Bu konuda SGK’nın 2018-38 sayılı genelgesi mevcuttur. İlgili genelgenin altıncı bölümünde aynen şunlar yazmaktadır: ‘’Kanunun 31’inci maddesine göre yaşlılık toptan ödemesi, Kanunun 4/1-(a), 4/1-(b) ve bu Kanuna göre ilk defa 4/1-(c) bentleri kapsamında sigortalı olanlardan,

411