Omicron'un belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor?

Omicron varyantı gündemde yer alan konular arasında yer alıyor. "Omicron'un kuluçka sürese ne kadar?", "Omicron hangi semptomlara neden oluyor?"," Omicron ile ciddi hastalığa yakalanma olasılığı nedir?" işte yanıtları.

Omicron'un belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor? - Sayfa 1

Koronavirüsün Omicron varyantı Güney Afrika’da geçen Kasım ayında ilk kez tespit edildiğinde bilim insanlarını alarma geçirdi. Varyant, başak proteininde bulunan 30’u aşkın mutasyon nedeniyle corona virüsün önceki varyantlarından oldukça farklı görünüyordu. 

117
Omicron'un belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor? - Sayfa 2

Ardından, bu mutasyonların Omicron’a aşıları ve önemi enfeksiyonları atlamak için bir yetenek kazandırdığı kısa sürede anlaşıldı.

217
Omicron'un belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor? - Sayfa 3

Bununla birlikte Türkiye’de dahil olmak üzere yeni Covid-19 vakaları tüm zamanların en yüksek seviyesindeyken, farklı  ülkelerden gelen veriler oratak bir sonucu gösteriyor: Tipik bir Omicron vakası sadece biraz farklı şekilde ortaya çıkmakla kalmıyor, aynı zamanda muhtemelen daha düşük oranda ciddi hastalığa neden oluyor.  

317
Omicron'un belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor? - Sayfa 4

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE KABUL EDİLME SIKLIĞI YÜZDE 50 DAHA AZ
 

Case Western Reserve Üniversitesi'ndeki bilim insanları, ABD'deki Omicron dalgalanması sırasında yoğun bakım ünitesine kabul edilme riskinin, Delta varyantı dalgalanması sırasında gözlemlenen riskin yaklaşık yarısı olduğunu buldu. 

417