MTV’yi yatırmayanlar bunu yapamayacak; Milyonlarca araç sahibine kötü haber

Bu yıla ait gelir vergisinin ve motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) 2. taksitleri ile borç yapılandırmasına ilişkin 7440 sayılı Kanunun peşin, 1. ve 2. taksitlerinin ödeme süresi sona erdi. Peki MTV taksitlerini yatırmayanları neler bekliyor? Detaylar haberimizde…

MTV’yi yatırmayanlar bunu yapamayacak; Milyonlarca araç sahibine kötü haber - Sayfa 1

Bilindiği üzere Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 31 Temmuz'a kadar ödenmesi gereken bu yıla ait gelir vergisinin ve MTV'nin 2. taksiti, 7440 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan borçların peşin, 1. ve 2. taksitlerinin ödemeleri ve Ba-Bs formlarının verilme süresi 4 Ağustos'a uzatılmıştı.

MTV’yi yatırmayanlar bunu yapamayacak; Milyonlarca araç sahibine kötü haber - Sayfa 2

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "2022 yılında elde edilen gelir unsurlarına ilişkin yıllık Gelir Vergisi'nin ikinci, 7440 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan borçların peşin ödemesi, birinci ve ikinci taksitleri ile 2023 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi ikinci taksitinin ödeme süreleri 4 Ağustos 2023 Cuma günü sona ermektedir.

MTV’yi yatırmayanlar bunu yapamayacak; Milyonlarca araç sahibine kötü haber - Sayfa 3

Bu çerçevede mükellefler tarafından yapılacak ödemeler nedeniyle vergi dairelerinde meydana gelmesi muhtemel yoğunluğun önlenmesi ve mükelleflere kolaylık sağlanması amacıyla 4 Ağustos 2023 Cuma günü saat 21.00'e kadar tüm vergi daireleri açık bulundurulacaktır.

MTV’yi yatırmayanlar bunu yapamayacak; Milyonlarca araç sahibine kötü haber - Sayfa 4

Belirlenen günde açık bulundurulacak vergi dairelerine ödeme için gelen hiçbir mükellef geri çevrilmeyecek ve son mükellefin işlemleri bitinceye kadar vergi daireleri açık bulundurulacaktır" ifadeleri kullanılmıştı.