Meteoroloji saat vererek uyardı: İstanbul dahil 21 ilde sarı kod alarmı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 12 Şubat hava durumu tahminleri açıklandı. Meteoroloji, İstanbul dahil 21 il için sarı kodlu uyarıda bulundu. Prof. Dr. Orhan Şen, öğle saatlerine işaret ederek İstanbul’a yağış geleceğini duyurdu.

Meteoroloji saat vererek uyardı: İstanbul dahil 21 ilde sarı kod alarmı - Sayfa 1

İstanbul için yağış beklenirken, gün ve saat verilerek uyarıda bulunuldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), İstanbul dahil 21 il için sarı kodlu uyarıda bulunarak, "Hafta başında yağışla birlikte batı bölgelerde biraz azalacak olan hava sıcaklıklarının ülkemiz genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor" dedi.
 

123
Meteoroloji saat vererek uyardı: İstanbul dahil 21 ilde sarı kod alarmı - Sayfa 2

Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'da bugün (12 Şubat) yağmur geleceğini belirtti. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Prof. Dr. Şen, öğlen saatlerini işaret etti.
 

223
Meteoroloji saat vererek uyardı: İstanbul dahil 21 ilde sarı kod alarmı - Sayfa 3

Yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Eskişehir ve Bolu çevrelerinin sağanak yağışlı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarından yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Antalya ve Isparta çevreleri ve Burdur'un doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.
 

323
Meteoroloji saat vererek uyardı: İstanbul dahil 21 ilde sarı kod alarmı - Sayfa 4

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Son değerlendirmelere göre; Çanakkale ile Balıkesir’in batı ilçelerinde sabah saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli çevrelerinde, öğleden sonra İzmir ve Aydın çevreleri ile Manisa’nın batısında kuvvetli (21-50 kg/m2), Balıkesir’in batı ilçeleri, Çanakkale’nin güneydoğusu ile Muğla’da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Rüzgarın da güney yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat, kıyılarda 80 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

423