Merkez Bankası'ndan 2. el oto satışı için yeni FAST uygulaması

Merkez Bankası, onay gerektiren ödeme işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'ni devreye aldı. Sistem ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti ile kullanılabilecek

Merkez Bankası'ndan 2. el oto satışı için yeni FAST uygulaması - Sayfa 1

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) yapılan açıklamaya göre, onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak olan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi 31 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla kullanıma açıldı. 

Merkez Bankası'ndan 2. el oto satışı için yeni FAST uygulaması - Sayfa 2

Servis, öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere, işlemdeki taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan farklı iş modellerinde kullanılabilecek. Açıklamada şu bilgiler verildi:

Merkez Bankası'ndan 2. el oto satışı için yeni FAST uygulaması - Sayfa 3

FAST Sistemi üzerine inşa edilmiş bir aracılık hizmeti olan Güvenli Ödeme İşlemi, yetkili kuruluşlar tarafından onay/tescil gerektiren işlemler için yapılacak para transferlerinde süreçler tamamlanıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilerek işlemin taraflarına güvence sağlamaktadır.

Merkez Bankası'ndan 2. el oto satışı için yeni FAST uygulaması - Sayfa 4

Bu hizmet ile, ödemeyi gönderecek olan kullanıcıya onay/tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alacak olan kullanıcıya ise onay/tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti edilmektedir.