Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet: Erdoğan neden "operasyon" sinyali verdi?

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye yeni bir operasyon sinyali vermesinin arkasında Washington-Moskova arasında bir anlaşma olabileceğini işaret etti.

F5HABER F5HABER

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası, Suriye'den Türkiye'ye yönelik terör saldırılarına ilişkin, "Buralardan kaynaklanan tehditleri, ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız. Suriye'den ülkemize yönelik terör saldırılarının kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır." diyen Erdoğan, "Buralardan kaynaklanan tehditleri ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız. Polislerimize yönelik son saldırı ve topraklarımızı hedef alan tacizler artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız." açıklamasını yapmıştı. 

ARKA PLANDA ABD / RUSYA PASLAŞMASI MI VAR?

Konuyu bugünkü köşesinde gündemine alan Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, Erdoğan'ın bu açıklamasını hatırlatarak “Suriye’deki Türkiye varlığını hedef alan saldırıların arka planında, yine bir ABD/Rusya paslaşması olabilir mi?” diye sordu.

Acet, şunları söyledi:

PKK/YPG’nin Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki varlığına saldırması halinde, bu durum, ABD’nin işin başından beri gözetmeye çalıştığı “Buradaki YPG varlığı Türkiye için tehdit değil” tezine zarar verebilir. Amerikalılar, bunun yerine, el altından Ruslarla işbirliği yapıp, Fırat’ın batısındaki YPG varlığını harekete geçirmek istemiş olabilirler.

Eğer böyle bir gizli anlaşma var ise, bunun görünür alandaki ipuçları neler olabilir diye bakınca, ABD ve Rus genelkurmay başkanlarının 20 gün önce Finlandiya’da bir araya gelip, 6 saatlik bir görüşme yaptıkları haberini buldum. İki isim, görüşmenin içeriğini açıklamama konusunda bir karar birliğine de varmışlar. Çıkan haberlere göre görüşmenin ana gündem konusu Afganistan meselesi imiş. Ama belki Suriye’yi de konuşup gizli bir plan yapmışlardır.

Şeytana şapkayı ters giydirenlerin cirit attığı bir yerde, her şeyi düşünmek lâzım. Peki, bu oyun bozulur mu? Daha önce bozuldu, yine bozulur. Ama önce oyunun ne olduğunu iyi okumak gerek.

SONRAKİ HABER