Selvi'den Aliyev iddiası: Putin’in doğum gününü bahane ederek bir adım atacak

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki tansiyon tırmanırken Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi'den dikkat çeken bir iddia geldi. Aliyev'in Rusya’yı karşısına alacak açıklama yapmaktan kaçındığını belirten Selvi, Putin’in doğum günü vesilesiyle diplomasi kapılarını aralayacak bir adım atacağını öne sürdü.

F5HABER F5HABER

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar 11. gününe girdi. Ermenistan, Azerbaycan'daki şehirlere saldırılarını sürdürüyor. Abdulkadir Selvi, Hürriyet'teki köşesinde, Azerbaycan Devlet Başkan İlham Aliyev'in Rusya’yı karşısına alacak açıklama yapmaktan kaçındığını belirterek, "Aliyev, Putin’in doğum gününü bahane ederek bir adım atacak" iddiasında bulundu.

''AKILLI BİR POLİTİKA''
Selvi, ''Aliyev ile Putin’in yaş günü diplomasisi'' başlıklı yazısında, "İlham Aliyev’in öncelikli olarak Putin’in Ermenistan’ın yanında yer almamasını sağlamaya çalıştığı anlaşılıyor. Hatta mümkünse yanına çekmeye çalışıyor.

Akıllı bir politika. Aliyev, Putin’in doğum gününü bahane ederek bir adım atacak. 7 Ekim 1952 tarihinde Petersburg’da doğan Putin bugün 68. yaş gününü kutlayacak.

Aliyev, Ermenistan-Azerbaycan savaşından bu yana sessizliğini koruyan Rusya Devlet Başkanı Putin’in doğum gününü kutlayarak diyalog sürecini başlatmış olacak. Böylece savaş ortasında bir doğum günü diplomasisi yaşanacak." ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER