Kılıçdaroğlu’ndan dikkat çeken anayasa açıklaması: Ülkede uygun iklim yok, tersine sivil darbe var

Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek'e konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de yeni bir anayasa için uygun iklim olmadığını öne sürerek ülkede sivil darbe olduğunu söyledi.

F5HABER F5HABER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salı günkü grup toplantısında bir kez daha siyasi partiler ve toplum kesimlerine yeni anayasa teklifi konusunda beraber çalışma çağrısı yaptı. AK Parti'de de yol haritası belirlenmeye çalışılırken diğer yandan Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısına ilişkin tartışmalar sürüyor.

Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile anayasa tartışmaları hakkında görüştü.

Zeyrek’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla telefonla görüştüm. “Geniş tabanlı bir anayasa çalışması teklif edilirse tavrınız ne olur” diye sordum. “Bizim arzumuz demokratik parlamenter sisteme dayalı bir anayasa” diyerek önce kırmızı çizgisini dile getirdi. AK Parti ve MHP'nin açıklamalarında bu yönde bir ifade olmadığına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Hatta Sayın Bahçeli yeni anayasa çalışmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni güçlendirmek için bulunacaklarını söyledi” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Erdoğan, böyle bir şey söylüyorsa niye anayasa değişikliğine ihtiyaç duyduğunu da söylemelidir. Maalesef bir sivil darbe süreci içindeyiz. Bu süreçte sivil anayasa iklimi yok. Rahmetli Ecevit, koalisyon hükümeti döneminde Avrupa Birliği uyumu için birçok anayasa değişikliği yapmıştı. Hepsi de oy birliğiyle kabul edilmişti. Ayrıca öncelikli başka konular var.  Ülkede o uygun iklim yok, tersine sivil darbe var. Ekonomik buhran var. Öncelikle bunun halledilmesi lazım. Ülkedeki gerginliğin yumuşatılması lazım. Yatağa aç giren insanlar var, işsizler var, zorda esnaf kardeşlerimiz var. Önce onların sorunlarını çözmek lazım.”

Kılıçdaroğlu, AK Parti ile MHP'nin yeni anayasa konusunda kendi aralarında da anlaşamadıklarını belirterek, “Otursunlar önce kendi aralarında anlaşsınlar. Söylemleri arasında 180 derece fark var” yorumunu yaptı.

 

SONRAKİ HABER