Kabine değişiyor!  Abdulhamit Gül ve Mevlüt Çavuşoğlu...

Ankara'nın gündeminde kabine değişikliği var. Kulisler tam anlamıyla çalkalanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, parti yönetimindeki yenilenmeye paralel olarak, kabinede de kapsamlı revizyon yapabileceği ifade ediliyor. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü yazısında “Erdoğan, siyasi görünümü daha yüksek bir yapı olması gerektiğine işaret etmiş” ifadelerine yer verdi.

F5HABER F5HABER
Kabine değişiyor!  Abdulhamit Gül ve Mevlüt Çavuşoğlu...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2023 seçimlerine taşıyacak kadroların belirleneceği 24 Mart'ta yapılması planlanan 7. Olağan Büyük Kongre'de parti yönetiminde kapsamlı değişiklik yapması bekleniyor.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Ankara kulislerinde neler konuşulduğunu aktardı.

Sarıkaya, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabineye siyasi yönü ağır basan kişileri dahil edebileceğini söyledi.

SİYASİ GÖRÜNÜMÜ YÜKSEK YAPI

Sarıkaya, bugünkü köşe yazısında Erdoğan’ın kabine hakkındaki görüşlerini şöyle aktardı:

AK Parti çevrelerinden yansıyan bilgiye göre Cumhurbaşkanı MYK toplantısında kabinenin siyasi cevvalliğinin düşük kaldığını söylemiş. Siyasi görünümü daha yüksek bir yapı olması gerektiğine işaret etmiş. Tespitinde haklı, çünkü geçmiş 2,5 yıla bakıldığında Süleyman Soylu dışında siyaset cevvalliği içinde hareket eden bakan sayısı oldukça az...

Soylu gibi, milletvekilliğinden gelen Abdulhamit Gül ve Mevlüt Çavuşoğlu kendi teşkilatı dışına çıkmanın ötesinde daha çok bakanlıkları ile ilgili işlere yoğunlaştı... Muhalefetle dişe diş mücadele yerine, bakanlıklarına yönelik tepkilere yanıt verdi. Bütçe görüşmelerindeki performansı da dikkate alındığında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay dışında, muhalefetten gelen eleştirilere karşı etkin tavır sergileyen bakana da çok rastlanmadı... Anlaşılıyor ki AK Parti’nin Büyük Kongresi öncesi bir kabine değişikliği olabileceğine yönelik kulislerin kaynağı da işte o MYK toplantısında Cumhurbaşkanı’nın durum tespitinden kaynaklı...

Sarıkaya, “Görünen o ki AK Parti’nin 24 Mart’taki 7. Olağan Kongresi öncesi veya sonrasında MKYK ile birlikte kabine değişikliği de olası... Bu değişimin yönü de geçmişte olduğu gibi alan birikimi veya teknokratlığı değil, siyaset yapış yöntemi ve üslubu olacak... Partiyi 2023 veya öncesindeki seçime götürecek kabinenin bu yapıda olması da zaten beklenen bir durum... Özetle daha politikleşeceğiz...” yorumunda bulundu.

 

SONRAKİ HABER