Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök: Sınıra geldik bir milli politika oluşturmanın tam zamanı

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, 13 şehit verdiğimiz Gara'daki mağara operasyonu sonrası yaşanan tartışmalara ilişkin, iktidar ve muhalefete “kimsenin siyasi malzeme olarak kullanmayacağı” milli politika için çağrı yaptı

F5HABER F5HABER

Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde icra edilen Pençe Kartal-2 Harekatı’nda 13 vatandaşımızın terör örgütü PKK tarafından şehit edilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, iktidarın ve muhalefetin bir milli politika oluşturmasının zamanının geldiğini söyledi.

PKK’nın elinde tutulan kişilerin başka bir şekilde kurtarılmasının mümkün olup olmadığını sorgulayan Özkök, şu görüşlerini dile getirdi:

Sınıra geldik!

Terör örgütü PKK’nın elindeki öteki vatandaşlarımızı nasıl kurtaracağız... Daha önce “başarılı” olan yani kurtarılan vatandaşlar için izlenilen yolu mu? Yani görüşmeleri, hiç olmazsa arabulucular vasıtasıyla bir çözüm aramayı mı? Yoksa “başarısız” olunan bu yolda bir kere daha başarısız olma ihtimalini de göze alacak mıyız?

Birinde “Devlet teröristle masayla oturmaz” kararlılığı... Ötekinde “Söz konusu olan vatandaşımızın hayatı ise elbette görüşülür” gerçekçiliği ve özgüveni... Biliyorum... Zor bir karar... Çok zor... Ama sadece “şehitlik” mertebesine övgüler yaparak bunu çözmenin de sınırına geldik. Bence iktidarın ve muhalefetin üzerinde birleşebileceği ve kimsenin bunu siyasi malzeme olarak kullanmayacağı bir milli politikayı oluşturmanın tam zamanıdır.

SONRAKİ HABER