için kaldı

Hande Fırat'tan Hatay valisine: Hiç mi vicdanın sızlamadı

Hatay Valisi Rahmi Doğan'ın milletvekili aday adaylığı için istifa etmesi Hürriyet yazarı Hande Fırat'ın tepkisini çekti. Fırat, Doğan'a seslenerek “Vekil olmak daha mı önemli? Böyle bir zamanda vekil olmak için görevinden istifa etmekten, hatta bir de vekil olarak istediği ili açıklamaktan dolayı hiç mi vicdanı sızlamadı?” diye sordu.

F5HABER F5HABER
Hande Fırat'tan Hatay valisine: Hiç mi vicdanın sızlamadı

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Hatay'da Vali Rahmi Doğan'ın AK Parti'den milletvekili olabilmek için istifa etmesine ve şehri terk etmesine, "Hiç mi vicdanı sızlamadı" diyerek tepki gösterdi.

Hande Fırat'ın bugünkü köşe yazısının ilgili kısmı şöyle:

Deprem felaketinin ardından Hatay adeta yok oldu. Felaketin ikinci gününde Hatay’daydım. Hatay’da bulunan tek bir yetkiliye ulaşamadım. Bir yanda insanlara yardım etmeye çalışıp diğer yanda gördüklerimi çekerek paylaştım ki, “İkinci gün Hatay’da çok az sayıda ekip var, buradaki yardım çığlığı duyulsun” istedim. Hatay’a şu ya da bu sebepten zor ulaşıldı. O acıyı yaşayan Hatay Valisi Rahmi Doğan ise 38 gün dayanabildi. Oysa değil 38 gün, 338 gün orada kalıp felaketi yaşamış bir ilin en yetkili idari amiri olarak felaketi yaşayanların yanında olmalıydı. Vekil olmak daha mı önemli? Böyle bir zamanda vekil olmak için görevinden istifa etmekten, hatta bir de vekil olarak istediği ili açıklamaktan dolayı hiç mi vicdanı sızlamadı? Afet yönetmeliğinde şöyle diyor:

“Afetin meydana gelmesinden itibaren, alınması gereken her türlü acil tedbirlerin alınmasından ve acil yardımların bir emir beklemeden yapılmasından afetin meydana geldiği yerin mülki amiri sorumludur.” 

Yani vali... Kusura bakmasın Rahmi Doğan... Ancak onun adına benim vicdanım sızladı.

SONRAKİ HABER