Ertuğrul Özkök: Ezgi Mola utanç verici sessizliği yırttıysa kötü bir şey mi yaptı?

Hüriyet yazarı Ertuğrul Özkök, İpek Er’e cinsel saldırıda bulunup intihara sürüklemekle suçlanan uzman çavuş Musa O.’a tepki gösteren oyuncu Ezgi Mola’ya destek çıkarak "Hepimizin gözü önünde tecavüze uğramış, çaresizlikten hayatına kıymış bir genç kızımızın trajedisi karşısında bu utanç verici sessizliği yırttıysa kötü bir şey mi yaptı?" diye sordu.

F5HABER F5HABER

Batman'da İpek Er’e cinsel saldırıda bulunup intihara sürüklediği suçlamasıyla uzman çavuş Musa O. hakkında cinsel saldırı suçundan Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ GÖSTERDİ

Sanık hakkında verilen tahliye kararı kamuoyunda büyük tepki yarattı. Sanatçı Ezgi Mola da, sosyal medya hesabında “Tecavüzcü şerefsizi dışarı salan vicdanınızda boğulun. Artık yasa, dua, dilek, istek, rica umut her şeyi elimizden aldınız ya!! Ne diyeyim! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!!!" şeklinde paylaşımda bulundu.

MOLA HAKKINDA 2 YIL 4 AYA KADAR HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Musa O.’ın avukatı , Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede, Mola hakkında 'sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret' ve 'hakaret' suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi. İddianame, Ankara 31'inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, Mola hakkında dava açıldı.

SOSYAL MEDYADA DESTEK YAĞDI

Olayın ardından sosyal medyada '#EzgiMolaYalnızDeğildir' etiketiyle başlatılan kampanyada Mola'ya destek mesajları yağdı. Aralarında siyasetçiler, müzisyenler, oyuncuların da olduğu sosyal medya kullanıcıları paylaştıkları gönderilerle Mola'ya destek oldu. Musa O.'ın avukatı, sosyal medya üzerinden yazılan mesajların bazılarının hakaret içerdiğini tespit ettiklerini belirterek bazı ünlü isimler hakkında da yine suç duyurusunda bulundu.

"NE KADAR DA ONURUNA DÜŞKÜN BİR ARKADAŞ"

Tüm bu gelişmelerin ardından Hüriyet yazarı Ertuğrul Özkök, Musa O.’a tepki gösteren oyuncu Ezgi Mola’ya destek çıktı.

Özkök, bugünkü köşe yazısında Ezgi Mola’ya 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığını hatırlattı ve şunları yazdı:

Nedeni de tecavüze uğrayıp intihar eden genç kızı savunmak için attığı tweet’miş. İddiaya göre intihar eden kıza tecavüz iddiasıyla yargılanan kişiye hakaret etmiş. Ne kadar da onuruna düşkün bir arkadaşmış meğer... Ezgi Mola’ya açılan dava sayesinde, intihar eden genç bir kızın onurunu unutup bu arkadaşın onurunu düşünmeye başladık.

İpek Er’in yaşadıklarına Mola’nın sessiz kalmadığına dikkati çeken Özkök, şöyle devam etti:

Yaşadığı sürece, “töre” adı verilerek yüceltilen bir haksızlıklar nizamının mazlumu olmuş. Kısacık bir ömür yetmemiş, hayatına kıydıktan sonra daha da beter üzerine gelmiş haksızlıklar... Utanmaz birtakım adamlar “Babası sahip çıkmazsa böyle olur” demiş, adeta “Oh oldu” çekmişler arkasından. Mezarındayken bile huzur vermemişler, devam etmişler o pis tacizlerine, tecavüzlerine...

"CESUR BİR KADIN EZGİ"

Cesur bir kadın Ezgi... O intiharın sorumluları ellerini kollarını sallayarak gezerken, adaletin lakaytlığı bir kadın olarak fena yaralamış onu... Kanına fena dokunmuş... İçini yakan ne varsa haykırıyor o yüzden... Hepimizin yapması gerekeni yapıyor...

Evet kızgın... Öfkeli... Haksız mı... 84 milyonluk bir toplum önünde oynanan bu drama sessiz seyirci olarak kalmayı içine sindiremediyse yanlış mı yaptı yani... Hepimizin gözü önünde tecavüze uğramış, çaresizlikten hayatına kıymış bir genç kızımızın trajedisi karşısında, öğretilmiş bir çaresizliğin, sindirilmişliğin, ürkütülmüşlüğün yarattığı bu utanç verici sessizliği yırttıysa kötü bir şey mi yaptı...

Ezgi Mola bu ülkenin sanatçısıdır... Ülkemizin manzarası da şudur: Şimdi onun hakkında 4 yıla kadar hapis istemi ile dava açılıyor... Tecavüzcü elini kolunu sallayarak dolaşırken, büyük sanatçımız hapis cezasıyla karşı karşıya... Hep birlikte sormalıyız... Adalet reformuna hazırlanan Türkiye’nin bu pervasızlığa verecek tek kelime cevabı yok mudur? İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırırken, “Merak etmeyin kadınların hakları sonuna kadar savunulacak” sözü verenlerin, Ezgi Mola için edecek iki kelimesi yok mudur...

"HİÇ ÜZÜLME KIRMIZI KRALİÇE"

Mola’ya “Hiiç takma... Hiç üzülme Kırmızı Kraliçe... Bu günler de geçer... Yıllar geçer... Gelecek kuşaklar, senin filmlerini seyrederler... Senin o kocaman gözlerinle ışıl ışıl bakışın, bu ülkenin kültürel mirasının parçası olur...” diyerek seslenen Özkök, ayrıca şunları yazdı:

O tecavüzcü var ya... O tecavüzcü... Bugünün adaleti ona bir şey yapamazsa bile... Yakın geleceğin cehennemi onların ateşini şimdiden yakmaya başlamıştır... Kalbimiz seninle Ezgi... Bakma şu öğretilmiş çaresizliğin bizi mahkûm ettiği sükûta... O sükût ikrardan değil, çaresizliktendir...
 

SONRAKİ HABER