Ahmet Hakan'dan Babacan’a: Tam bir sallama bu

Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın "2018'de Abdullah Gül ortak aday olsa kazanıyordu" açıklaması için "Madem sallamak serbest... Ben de sallayayım: Eğer 2018 seçiminde Abdullah Gül, muhalefetin çatı adayı olmayı başarsaydı... Muharrem İnce, Meral Akşener ve Selahattin Demirtaş’ın aldığı toplam oydan daha az oy alırdı. Benim sallamamın, Ali Babacan’ın sallamasından tek farkı şudur: Benimki dayanaklı bir sallama! " dedi.

F5HABER F5HABER
Ahmet Hakan'dan Babacan’a: Tam bir sallama bu

Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın önceki gün yaptığı “Abdullah Gül” açıklamasını eleştirdi.

Hakan, bugünkü “Babacan’ın sallamasına karşı benim sallamam” başlıklı köşe yazısında DEVA liderinin “2018 seçiminde Abdullah Gül, muhalefetin ortak adayı olsaydı kazanırdı” şeklinde bir ifade kullandığını söyledi.

“Tam bir sallama bu. Hem de bayağı bir dayanaksız sallama” diyen Hakan, şunları yazdı:

Madem sallamak serbest... Ben de sallayayım: Eğer 2018 seçiminde Abdullah Gül, muhalefetin çatı adayı olmayı başarsaydı... Muharrem İnce, Meral Akşener ve Selahattin Demirtaş’ın aldığı toplam oydan daha az oy alırdı.

Benim sallamamın, Ali Babacan’ın sallamasından tek farkı şudur: Benimki dayanaklı bir sallama! Akla, fikre, izana, matematiğe, istatistiğe, seçmen nabzına dayanan bir sallama. Alın size geleceğe dair dayanaklı bir kişisel sallama daha: Eğer 2023 seçiminde Abdullah Gül, muhalefetin çatı adayı olmayı başarırsa... Recep Tayyip Erdoğan yanlıları şimdiden bayram edebilir.

Hakan, Babacan'ın "Ben 2018’de Abdullah Gül muhalefetin adayı olsun diye çabaladım" şeklindeki açıklaması için de şunları kaydetti:

"2018 yılında Babacan, AK Parti milletvekiliydi ve milletvekili sıfatıyla Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı için imza vermişti.
Yani, bir yandan AK Parti içinde kalıp Erdoğan’ın adaylığı için imza vermiş. Bir yandan da muhalefetin Abdullah Gül’ü aday göstermesi için çabalamış. AK Parti’den kopup ayrılanlara 'hain, ihanet etti' falan denmez. Ama Ali Babacan’ın bu yaptığını anlatmaya, 'hain, ihanet etti' kelimeleri bile yetmez."

NE OLMUŞTU?

2018 seçimi öncesinde Kılıçdaroğlu'nun Gül'e muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adaylığı teklifi götürdüğü kulislere yansımış ve parti içinde tartışma yaratmıştı. Ancak bu konuda resmi bir açıklama yapılmamıştı.

CHP içindeki çok sayıdaki milletvekilinin karşı çıkması ve Akşener'in kendi adaylığında ısrar etmesi nedeniyle, Gül'ün muhalefetin ortak adayı olması projesi rafa kalkmış ve Muharrem İnce aday olmuştu.
 

SONRAKİ HABER