Ahmet Hakan: Ali Babacan ne demek istedi?

Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın 30 Ağustos kutlamalarına yönelik olarak söylediği iddia edilen ifadeyi köşesine taşıdı.

F5HABER F5HABER
Ahmet Hakan: Ali Babacan ne demek istedi?

DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın 30 Ağustos çıkışı tartışma yarattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) organize ettiği törendeki vals gösterisini eleştiren Babacan, milli günlerde dindar vatandaşların sınava çekildiğini belirten "Millî günlerimiz üzerinden, bu ülkenin dindar vatandaşlarına göndermeler yapılmasına izin vermeyiz. Bu zihniyete pabuç bırakmayız. Kimse boşuna heveslenmesin” dedi.

Yenilik söylemlerinin aksine 30 Ağustos’u geleneksel kodlarla eleştiren Babacan’ın ani çıkışı üzerine Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, bugünkü köşesinde Babacan’ın “Milli günlerimizde dindar vatandaşlarımız adeta bir sınava çekiliyor. Göndermeler yapılmasına izin vermeyiz” şeklindeki ifadesini hatırlattı.

“Bazıları bu sözlerden yola çıkarak Babacan’ın İstanbul Belediyesi’nin 30 Ağustos’u vals gösterisiyle kutlamasına laf ettiği sonucuna ulaştı” diyen Hakan, şu görüşlerini dile getirdi:

Ben öyle anlamadım. Babacan’ın sözünden benim anladığım şudur: Milli günlerde dindar vatandaşlar, ‘yoksa sen 30 Ağustos’a karşı mısın’ falan türü sınavlara tabi tutuluyor ya... Sanırım buna yönelik olarak söylemiş bu sözleri Babacan.

Ben Ali Babacan’ın “valse dil uzatmak” gibi seküler kesimi incitici bir tutum alacağını sanmıyorum. AK Parti’deyken bile yapmayacağı bir şeyi şimdi niye yapsın?

“AK Parti’den oy tırtıklamak için böyle yapıyor olabilir” diyebilirsiniz. Bilemedim. Belki de öyledir.

 

SONRAKİ HABER