Ahmet Hakan: Ağızlarını yaya yaya konuşanları görünce... İfrit oluyorum

Daha önceki yazılarında "'Z kuşağı' adı altında yapılan genellemeler, iyice çığırından çıkmış durumda." diyen Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, bugün bir yazı daha kaleme aldı. Hakan “Z kuşağı çok acayip ya... Otoriteyi hiç sevmiyorlar abi” diye ağızlarını yaya yaya konuşanları görünce... İfrit oluyorum." ifadelerini kullandı.

F5HABER F5HABER

Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, bugünkü köşesinin bir kısmında Z kuşağına yönelik değerlendirmeleri eleştirdi.

Hakan, yazısının başlıklı kısmında “Z kuşağı çok acayipmiş, otoriteyi sevmezmiş” şu görüşlerini dile getirdi:

Z kuşağı çok acayip ya... Otoriteyi hiç sevmiyorlar abi” diye ağızlarını yaya yaya konuşanları görünce... İfrit oluyorum.

Z kuşağı, çok acayipmiş. Otoriteyi hiç sevmezmiş. Hadi ya! Aman da aman. Ne kadar da ayırt edici bir özellik.

Yahu biz de genç olduk, biz de Z kuşağı olduk. Hiç de otoriteye âşık falan değildik. İkide bir elinde makasla saç kontrolü yapan okul müdürümüze karşı sergilediğimiz destansı direnişlerimiz olmuştu mesela.

Hadi bizi geçelim. Dünyanın neresinde gençler, otorite sever ki? Nepal’den Çad’a dünyanın bütün gençleri, otoriter hocalar yerine kafa dengi hocaları bağırlarına basarlar.

Roman okuyoruz, tarih okuyoruz, belgesel izliyoruz. Ve anlıyoruz ki: Tarihin her döneminde gençler, otoriteden zerre kadar hazzetmiyorlar. Mesela yumuşak g kuşağı, otorite sevseydi Fransız İhtilali bile gerçekleşmezdi kardeşim.
Hakan, “İlle de Z kuşağının acayipliğini anlatacaksanız. Bize otorite sevmezlikle değil, başka şeylerle gelin” yorumunu yaptı.

SONRAKİ HABER