Abdulkadir Selvi'den Esad yorumu: Belli ki bir kapı açıldı ama bu muhalefetin istediği gibi değil

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Ankara ile Şam yönetimi arasında "bir diyaloğun kurulduğu anlaşılıyor" yorumunda bulunarak "Belli ki bir kapı açıldı ama bu muhalefetin istediği gibi Esad’la bir görüşme şeklinde değil. Muhalefet liderleri boşuna heyecanlanmasın diye paylaşmak istedim" ifadelerine yer verdi.

Takip et

Selvi, "Rejimle görüşme ve Suriye’de yeni dengeler" başlıklı yazısında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Türkiye arasındaki ilişkinin "arttığını" söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkinin Barış Pınarı Harekatı öncesine göre arttığını söyleyen Selvi, söz konusu görüşmeler konusunda 'bir kapının açıldığını' belirtti ancak bunun 'Esad'la görüşme' anlamına gelmeyeceğini iddia etti. 

Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"ABD desteğini kaybeden PKK/YPG ne yapıyor? Yeni bir hami bulma peşindeler. Rusya'ya yanaşmaya çalışıyorlar. Bu arada Türkiye ile Suriye rejimi arasındaki ilişki, Barış Pınarı harekâtı öncesine göre daha da artmış gözüküyor. Putin’in Suriye özel temsilcisi Lavrentyev, Türkiye ile Suriye’nin görüşmeler yaptığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rejimle ilişki Rusya üzerinden" demişti. Rusya üzerinden istihbarat servislerinin görüştüğünü söylemişti. Ancak operasyonun selameti açısından Suriye yönetimi ile bir diyaloğun kurulduğu anlaşılıyor. Belli ki bir kapı açıldı ama bu muhalefetin istediği gibi Esad’la bir görüşme şeklinde değil. Muhalefet liderleri boşuna heyecanlanmasın diye paylaşmak istedim."

 

SONRAKİ HABER