Mardinli tavus kuşu, bu kez Hindistan’da uçtu

Mardin’de, 19 yılda 30 ülkeyi gezerek 39 festivale katılan ve geçen yıl mayıs ayında Çin'de düzenlenen 40’ıncı Weifang Uluslararası Uçurtma Festivali'nde tavus kuşu uçurtmasıyla ‘Üç boyutlu şişme uçurtma’ dalında altın madalya, ‘Estetik uçurtma’ dalında ise bronz madalya kazanan Zahit Mungan (33), davet aldığı Hindistan’ın Ahmedabad kentinde Uluslararası Uçurtma Festivali’ne (International Kite Festival) katıldı.

Mardinli tavus kuşu, bu kez Hindistan’da uçtu - Sayfa 1

Mardinli Zahit Mungan’ın 6 yaşındayken, ip bağladığı naylon poşeti uçurarak başladığı tutkusu, zamanla sanata dönüştü. Mungan, uçurtma geleneğini gelecek nesillere taşımak ve çocuklara sevdirmek için, doğup büyüdüğü evi atölyeye çevirdi. 

113
Mardinli tavus kuşu, bu kez Hindistan’da uçtu - Sayfa 2

Burada kendine özgü profesyonel uçurtmalar tasarlayıp imal eden Mungan, kırkyama tekniğiyle 2 bin parçayı bir araya getirerek 5 ayda hazırladığı tavus kuşu uçurtmasıyla, geçen yıl mayıs ayında Çin'de düzenlenen 40’ıncı Weifang Uluslararası Uçurtma Festivali'ne katıldı. 

213
Mardinli tavus kuşu, bu kez Hindistan’da uçtu - Sayfa 3

Festivalde ‘Üç boyutlu şişme uçurtma’ dalında altın madalya, ‘Estetik uçurtma’ dalında ise bronz madalya kazanan Mungan, kültürün yok olmaması için öğrenmek isteyenlere de uçurtma yapmayı öğretiyor. 

313
Mardinli tavus kuşu, bu kez Hindistan’da uçtu - Sayfa 4

27 yıldır tutkusunu sürdüren Mungan, Çin’in yanı sıra yurt içinde ve Malezya, Tayland, Hindistan, Ukrayna, Malta, Güney Afrika, Dubai, Endonezya gibi 30 ülkeyi gezerek 40 festivale katıldı.

413