Kredi kartı limitleri bu seviyeye indiriliyor; Milyonlarca kişi için talimat geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), düzenli olarak yayınladığı Finansal İstikrar Raporu'nun mayıs sayısında kredi kartlarına ilişkin dikkat çeken uyarılar yaptı. Türkiye'de bankaların kredi kartı limitleri ile aylık gelir arasındaki bağlantıyı dikkate almadığını belirten TCMB, bankalara yolladığı talimat ile limitlerin düşürülmesi çağrısında bulundu.

Kredi kartı limitleri bu seviyeye indiriliyor; Milyonlarca kişi için talimat geldi - Sayfa 1

Türkiye'yi etkisi altına alan enflasyon, milyonlarca vatandaşı harcamalarını yapmak için kredi ve kredi kartı kullanmaya yöneltirken, bankalar bu adımların ardından kredi kartlarında peş peşe mevzuata aykırı adımlar attı.

110
Kredi kartı limitleri bu seviyeye indiriliyor; Milyonlarca kişi için talimat geldi - Sayfa 2

MERKEZ BANKASI'NDAN BANKALARA KREDİ KARTI TALİMATI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi kartı limiti tahsis edilecek müşterilerin, aylık gelir durumlarına göre limit belirlemesi yapılması zorunlu tutulsa da çok sayıda banka, müşterilerin maaşının 10-15 katına kadar limit sunarak söz konusu uygulamayı ihlal etti.

210
Kredi kartı limitleri bu seviyeye indiriliyor; Milyonlarca kişi için talimat geldi - Sayfa 3

Türkiye, şu anda dünyada kredi kartı limiti ve aylık gelir dengesinin en sağlıksız olduğu ülkeler arasında yer alırken, geçtiğimiz aylarda kredi kartı faizlerine yönelik atılan kısıtlama adımlarının limitleri kapsayacak şekilde düzenleneceği öğrenildi.

310
Kredi kartı limitleri bu seviyeye indiriliyor; Milyonlarca kişi için talimat geldi - Sayfa 4

TCMB, her ay piyasalar ile paylaştığı Finansal İstikrar Raporu'nun mayıs sayısında kredi kartı limitlerinin gelire uygun belirlenmesi uyarısında bulunurken, Kredi kartlarının enflasyonist dönemde kolay erişilebilir bir finansman sunduğunu vurguladı.

410