100 yıllık barışa büyük buluşma

72 ülkeden liderler bugün Paris'te Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100'üncü yılı anma törenlerine katılıyor. Ateşkesi anmak için Paris'e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, liderler onuruna verilen akşam yemeğinde bir araya geldi.

HÜRRİYET HÜRRİYET
100 yıllık barışa büyük buluşma

Milyonlarca asker ve sivilin ölümüne neden olan Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100'üncü yılını anma törenleri için aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da olduğu 72 lider Fransa'nın başkenti Paris'te. Düzenlenecek etkinliklere katılmak üzere dün akşam Paris'e giden Erdoğan, 2 gün resmi temaslarda bulunacak. Ziyaretin ilk temasları kapsamında Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'i kabul etti. 45 dakika süren görüşme basına kapalı gerçekleşti.

TRUMP İLE SOHBET

Görüşmenin ardından Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile Orsay Müzesi'ndeki 'Picasso Bleu et Rose' (Picasso Mavi ve Pembe) isimli sergiyi gezdi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından devlet, hükümet ve uluslararası kuruluş başkanları ile eşleri onuruna verilen akşam yemeğine katıldı. Yemek öncesi düzenlenen resepsiyonda Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile bir süre sohbet etti. Akşam yemeğindeyse Trump ile yan yana oturdu.Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile Orsay Müzesi'ndeki 'Picasso Mavi ve Pembe' adlı sergiyi gezdi.

ANMADA SAVAŞ GERİLİMİ

Barış temasının odakta yer alacağı bugünkü törenler öncesinde ise hesapta olmayan bir 'savunma' gerginliği yaşandı. Gerginliğin mimarı ise Paris'e iner inmez sosyal medyadan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yüklenen ABD Başkanı Donald Trump'tı. Macron'un, Avrupa'nın kendi ordusunu oluşturması ve bunun Rusya ve Çin'in yanı sıra 'ABD'den de korunmak için' yapılması gerektiğini söylemesine tepki gösteren Trump, “Çok aşağılayıcı” dedi. Trump'ın Macron'un açıklamalarına tepki vermek için dört gün beklemesi dikkat çekti.

Törenlere gölge düşürme riski taşıyan bu çıkışın yarattığı gerginliği dağıtmak ise Elysee Sarayı'na kaldı. Macron-Trump görüşmesi öncesi yapılan açıklamalarda bir yanlış anlamanın söz konusu olduğu ve Macron'un Avrupa ordusu fikriyle ABD'yi hedef almadığı tezi işlendi. Macron da Elysee'deki görüşmenin başında Trump'ın son dönemde duymaktan en çok hoşlandığı mesajı vererek, “NATO'daki yükü daha iyi paylaşmalıyız” dedi.

Öte yandan, ABD Başkanı Trump'ın savaşta hayatını kaybeden Amerikan askerlerinin gömülü olduğu Bois Bellau'daki mezarlığı ziyareti de kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

TRUMP VE MACRON'DAN KAŞIKÇI ÇAĞRISI

Savunma, ticaret ve Suriye konularının ele alındığı Macron ile Trump arasında gerçekleşen dünkü ikili görüşmenin başlıklarından biri İstanbul'da öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı oldu. Fransız kaynaklara göre iki lider, Suudi Arabistan'ın cinayeti tam olarak aydınlatması gerektiği konusunda anlaştı. Liderler, Kaşıkçı cinayetinin Ortadoğu'da istikrarsızlığa neden olmaması gerektiğinin ve Yemen'deki savaşa siyasi çözüm bulunması için bu konunun fırsat penceresi olabileceğinin altını çizdi. Diplomatik kaynaklara göre, görüşmede, ABD'nin DEAŞ'a karşı mücadele kapsamında terör örgütü PKK'nın bölgedeki uzantılarıyla çalışma konusundaki tavrında değişiklik olacağına dair bir ise sinyal çıkmadı.

SAYILARLA ANMA TÖRENİ

72: Törene katılacak lider ve uluslararası örgüt başkanı.

98: Törende hazır bulunacak yabancı delegasyon.

10 bin: Görevli güvenlik birimi.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HÜRRİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER