Tokat'ta özel hastanedeki skandalda yeni gelişme! Meslekten men kararı verildi

Tokat'ta bir hastanın özel hastane çalışanlarının şiddetine maruz kalmasına ilişkin soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanı Koca, 2 yoğun bakım çalışanından birinin meslekten men edildiğini, diğerinin ise yoğun bakımda çalışamayacağını kaydetti

F5HABER F5HABER
Tokat'ta özel hastanedeki skandalda yeni gelişme! Meslekten men kararı verildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tokat'ta özel hastanedeki hastaya kötü muamelede bulunan sağlık çalışanlarına ilişkin verilen cezaların karara bağlandığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Tokat’ta faaliyeti halen durdurulmuş olan özel hastanedeki olay sebebiyle yürütülen soruşturma sonucunda, Yoğun Bakım servisindeki bir hastaya karşı şiddet/ kötü muamele gösteren 2 yoğun bakım çalışanına verilen cezalar Sağlık Meslekleri Kurulu'nda bugün karara bağlandı.

Söz konusu 2 sağlık personelinden biri 3 yıl süreyle meslekten men edildi. Süre sonunda, bir sağlık kurumunda çalışabilmesi için, 18 aylık mesleki ve etik eğitimi alma mecburiyeti var ve tekrar bir yoğun bakımda çalışması söz konusu değildir.

Sağlık Meslekleri Kurulunun kararına göre, diğer sağlık personeli 6 aylık mesleki eğitimden geçmek zorunda, artık yoğun bakımda çalışamaz.

Bağışlanamaz davranışlarıyla toplumu ve sağlık camiasını üzenler, davranışlarının hesabını yargı önünde de mutlaka verecektir.

NE OLMUŞTU?

Olay, 9 Temmuz'da, kent merkezinde bulunan hastanede meydana geldi. Fransa'da yaşayan Metin Akça, tatilini geçirmek için geldiği memleketi Tokat'ta rahatsızlandı. Tokat Devlet Hastanesi'ne başvuran Akça'nın beyin kanaması geçirdiği tespit edildi.

SONRAKİ HABER