için kaldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Antony Blinken bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Brüksel'de bir araya geldi. Görüşmede, Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz konularının ele alındığı aktarıldı. Çavuşoğlu ve Blinken, S-400 savunma sistemi konusunu da ele aldı.

F5HABER F5HABER

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel'de gerçekleştirilen "NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı"nın ikinci gün oturumu sonrası basın toplantısında konuştu.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Blinken ile tüm konuları açık bir şekilde konuştuk. Farklı düşündüğümüz konuları da samimi bir şekilde konuştuk. Gerek S-400, gerek PKK-PYD, gerekse FETÖ ile ilgili konuları konuştuk.

S-400'leri neden aldığımızı anlattık ve bu işin bittiğini söyledik. Blinken ile daha geniş bir toplantı için mutabık kaldık.

AB bizi oyalamayı bırakıp somut adımlar atmalı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken arasındaki görüşmenin olumlu bir havada geçtiği, ikili ilişkiler ve uluslararası meselelerin ele alındığı bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Çavuşoğlu ile Blinken'in NATO karargahındaki ilk yüz yüze görüşmelerinde, ittifak ilişkisinin önemini vurgulandı.

Blinken, Türkiye'nin Afganistan barış sürecini desteklemek için İstanbul'da toplantı düzenlemeyi teklif etmesi nedeniyle Çavuşoğlu'na teşekkür etti.

Görüşmede Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz konularında etraflıca görüş alışverişi yapıldı. Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD'den terör örgütleri PKK ve FETÖ'yle ilgili taleplerini tekrarladı.

Çavuşoğlu ve Blinken, S-400 savunma sistemi konusunu da ele aldı.

BLINKEN'DAN GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN PAYLAŞIM

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO müttefiki Türkiye'yle terörle mücadele alanında iş birliğinin devamını arzu ettiğini belirtti.

Blinken, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı nedeniyle bulunduğu Brüksel'de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüştüğünü bildirdi.

Blinken, "NATO müttefikimiz Türkiye'yle terörle mücadele iş birliğinin devamını arzu ediyorum." ifadesini kullandı.

Görüşmede, Türkiye ve Yunanistan arasındaki istişari görüşmelere olan desteği aktardığını belirten Blinken, aynı zamanda demokrasi ve insan haklarının önemine vurgu yaptığını kaydetti.

SONRAKİ HABER