Babasına gitmek istediği için döverek öldürmüş

Kayseri'de 3 yaşındaki Alperen Ekinci'nin dövülerek öldürülmesiyle ilgili olarak Harun S.(38) ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verilirken gerekçeli karar açıklandı. Harun S.ile ilgili olarak çocuğa olay günü babasına gitmek isteyip istemediğini sorduğu, gitmek istediğini söylemesi üzerine de darp etmeye başladığı belirtildi. Beraat eden Emel Ö.’in olayı 3 gün sonra anlatmasının ‘ahlaken kınanabilir’ bir davranış olsa da suça iştirak ettiği kanaatine varılmadığına yer verildi.

F5HABER F5HABER

Kayseri'de birlikte yaşadığı Emel Ö.'in 3 yaşındaki oğlu Alperen Ekinci'yi döverek öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan 38 yaşındaki Harun S.'in, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası aldığı, anne Emel Ö.'in ise beraat edildiği davada, mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.

Harun S. hakkındaki gerekçeli kararda, Harun S., maktule olay günü televizyonda ne izlediğini ve babasına gitmek isteyip istemediğini sormak suretiyle sataştığı, babasına gitmek istediğini söylemesi üzerine sanığın daha da sinirlenerek maktulü darp etmeye başladığı, kendisine engel olmak isteyen Emeli darp etmeye başladığı, yine kızları olan E.E.yi darp ettiği otopsi raporundan da anlaşılacağı üzere maktulün vücudunda çok sayıda ekinoz ve kırığın saptandığı, boyna bası bulguları tespit edilen Alperenin künt beden travmasına bağlı kafatası kırığı ile birlikte beyin kanaması ve beyin dokusu harabiyeti sonucu öldüğü, beden bakımından kendisini savunmayacak durumda olan çocuğu kasten öldürme suçundan cezalandırılmasına karar verildiği ifadelerine yer verildi.

Sanık annenin beyanlarına itibar edildi
Beraat kararı verilen anne Emel Ö. hakkındaki gerekçeli kararda ise, 4 gün sonra alınan darp raporunda Emel Ö.'in üst dudağında sıyrıklar, gözünde ve yüzünün farklı bölgelerinde kırık ve morluklar olduğu, yine Harun S.'den olan 9 aylık kızları E.E.nin adli muayene raporunda, ense kısmında kızarıklar, sağ kaş üzerinde şişlik olduğu,

Emel Ö.'in savunmalarının adli muayene raporları ile doğrulandığı, Harun S.in Alpereni darp ettiği sırada anne Emel Ö.'in, Harun'un eylemini kolaylaştırdığından bahsedilemeyeceği, anne Öner'in söz konusu fiili işlediğine ya da yardım ettiğine dair dosyada herhangi bire delile rastlanmadığı değerlendirmesi yapıldı.

İhmal kapsamında değerlendirildi
Emel Ö.'in olayda ihmali olup olmadığının da tespit edilemediği belirtilen gerekçeli kararda, eylemin ihmal suretiyle öldürme suçu kapsamında da değerlendirilemeyeceği, otopsi raporunda ölüm saatinin kesin olarak belli olmadığı, Harun S.'in maktulü darp etmeye devam ettiği sırada da maktulün ölmüş olabileceği, darba maruz kaldığı sırada tehdit edilmesi ve cep telefonunun da Harun S.'de olması nedeniyle yardım isteyemediğini belirten savunması dışında dosyada başka delile rastlanmadığı kaydedildi.

Ahlaken kınanabilir
Anne Emel Ö.'in olaydan 3 gün sonra Harun S.'in ailesine haber vermesini de ahlaken kınanabilir olarak değerlendiren mahkeme şu ifadelere yer verdi:

Sanık Harun S.'in eşi Emelin Alperenin merdivenden düştüğü yönünde beyanda bulunduğunu belirtmiş ise de, mevcut otopsi raporu ve kendiliğinden ölen kişiye defin işlemi yapılması gerekirken, gizlice mezarlık içinde beton bir çukura gömülmesi nedeniyle bu savunmaya itibar edilmemiştir.

Olayın ertesi gününden itibaren Emel Ö.'in durumu kolluk kuvvetlerine bildirme imkanı varken bu yola başvurmamış, 3 gün beklemiş ise de, olay sırasında eşi tarafından darp edilmesi, olay ortaya çıkması halinde eski eşinin yakınları tarafından kendisinin de öldürüleceği korkusuyla hareket eden Emel Ö.'in, olayı 3 gün boyunca kimseye bildirmemesi ahlaken kınanabilir bir davranış ise de, suça iştirak ettiği anlamına gelmeyeceği kanaatine varılmıştır.

Ne olmuştu?
Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen 28 Mayısta görülen davanın 4. duruşmasında mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Harun S.’i, ‘çocuğu ya da beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı. Sanık hakkında hiçbir indirim maddesi uygulamamıştı. Heyet, Emel Ö.’in ise beraatine ve tahliyesine hükmetmişti.

SONRAKİ HABER