EYT'lilere prim indirimi nasıl olacak? Kimler yararlanacak?

Emekli olduktan sonra yeniden aynı iş yerinde çalışmaya başlayan EYT’liler için uygulanacak 5 puanlık prim indiriminin ayrıntıları belli oldu. İşte prim indiriminde dikkat edilmesi gerekenler. "İndirim nasıl uygulanacak?", "Başka kimler yararlanabilecek?" Sorularının yanıtları haberimizde...

EYT'lilere prim indirimi nasıl olacak? Kimler yararlanacak? - Sayfa 1

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlayacak EYT'lilere uygulanacak olan 5 puanlık prim desteğinin ayrıntılarını paylaştı.
 

EYT'lilere prim indirimi nasıl olacak? Kimler yararlanacak? - Sayfa 2

Emekli olduktan sonra 4A’lı (SSK) olarak tekrar çalışmaya başlayanlar için sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesiliyor. Brüt ücretin yüzde 32’si oranındaki SGDP’nin 7.5 puanı işçi payı, 24.5 puanı ise işveren payından oluşuyor. 

İşte prim indirimi uygulanabilmesi için aranan şartlar:

EYT'lilere prim indirimi nasıl olacak? Kimler yararlanacak? - Sayfa 3

EYT düzenlemesi kapsamında emekli olan çalışanların işten çalışmaya devam etmek istemeleri ve işverenin yetişmiş işgücünü koruyabilmesi için SGDP işveren payında 5 puan indirim sağlandı. Teşvikin uygulanabilmesi için emekli olan kişinin 30 gün içinde aynı işyerinde tekrar çalışmaya başlaması gerekiyor.

EYT'lilere prim indirimi nasıl olacak? Kimler yararlanacak? - Sayfa 4

Emeklilik nedeniyle işten ayrılacak olan çalışanın ‘08-Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle’ kodu ile işten çıkışının gerçekleşmesi; emeklilik başvurusu sonrası yeniden çalışmaya başlayacak olan çalışanın, işyeri tarafından ‘Sosyal güvenlik destek primi’ sigortalılık kodu ile sigortalı işe giriş bildirgesi verilmesi gerekiyor.