Kuzey Kore'de ilk kez tespit edildi!

Tek bir doz bile aşının uygulanmadığı Kuzey Kore'de ilk koronavirüs vakası tespit edildi. Karantina uygulamasının yeni kalktığı ülkede bu vaka sonrası acil durum ilan edildi.

F5HABER F5HABER
Kuzey Kore'de ilk kez tespit edildi!

2019'dan bu yana dünya genelinde etkisini gösteren koronavirüs salgınının başından bu yana tek bir vakanın bile görülmediği Kuzey Kore'de ilk vaka kayda geçti. 

VAKA SAYISINA DAİR BİLGİ PAYLAŞILMADI

Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), geçtiğimiz Pazar günü ateş belirtisi gösteren hastalardan toplanan örneklerde Covid-19'un Omicron mutasyonunun tespit edildiğini duyurdu.

TÜM ŞEHİR VE İLÇELERİ İZOLE ETME TALİMATI

Tespit edilen vaka sayısına dair bilgi paylaşılmazken, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un iktidardaki Kore İşçi Partisi'nin politbürosunu toplantıya çağırdığı ve yetkililere tüm şehir ve ilçeleri tamamen izole etme talimatı verdiği kaydedildi. Ayrıca Kim'in üretim ve tarımsal faaliyetleri sürdürmek için adımlar atacağını söylediği belirtildi. KCNA'nın söz konusu haberi Pyongyang'ın yeni nükleer denemeye hazırlandığı tahmin edilen bir dönemde yayınlanması dikkat çekti.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Devlet kontrolündeki bir diğer basın organı olan Rodong Sinmun Gazetesi ise Kore İşçi Partisi'nin salgın önleme tedbirleri konusunda "acil durum" ilan ettiğini duyurdu.

GIDA VE İLAÇ EKSİKLİĞİ RİSKİ

Pyongyang, Çin'in Wuhan şehrinde ilk Covid-19 vakasının doğrulanmasının ardından 2020'nin başlarında Çin ve Rusya'ya olan sınırlarını tedbir amacıyla kapatmıştı.

Kuzey Kore daha önce ise 2003'teki SARS salgını ve 2014'teki Ebola salgını sırasında yabancıların Kuzey Kore'ye girişini askıya almıştı. Nükleer silah ve füze programı nedeniyle sert yaptırımların hedefi olan Kuzey Kore'nin gıda ve tıbbi malzeme sıkıntısı nedeniyle bulaşıcı hastalıklara karşı savunmasız olduğu değerlendiriliyor.

SONRAKİ HABER