Çöpe atıyorsanız hemen vazgeçin meğerse içerisinde altın dolu servet yatıyormuş

Bugüne kadar hiç fark etmemiştik. Oysa evimizde saklı hazine var. Şu an baktığınız telefondan bilgisayara kadar bazı elektronik eşyaların içerisinde altın bulunuyor. Eskidi bozuldu diye çöğe atıyorsanız hemen vazgeçin çünkü bir serveti çöpe atmış oluyorsunuz.

Çöpe atıyorsanız hemen vazgeçin meğerse içerisinde altın dolu servet yatıyormuş - Sayfa 1

Teknolojinin giderek gelişmesiyle beraber, yaşamımızın standartlarını iyileştiren farklı elektronik cihazlar rutinimize entegre oldu. Bu cihazlar içerisinde tablet, bilgisayar, telefon ve televizyon gibi öne çıkanlar yer alıyor. Her geçen gün ise bu cihazların yeni modelleri piyasaya sürülerek teknoloji dünyamıza yenilikler katıyor. İnsanlar çoğunlukla daha gelişmiş kabiliyetlerle malik modelleri satın almak hedefiyle hali hazırda kullandığı cihazlarını üst modele taşımak istiyor. Söz konusu dönüşüm döneminde ise eski veya arızalı cihazlar genellikle çöpe atılıp yeni modellerle değiştiriliyor.

115
Çöpe atıyorsanız hemen vazgeçin meğerse içerisinde altın dolu servet yatıyormuş - Sayfa 2

Fakat aklınızdan çıkmamalıdır ki bu eski cihazlar, içerdikleri değerli malzemeler nedeniyle aslında oldukça kıymetlidir. Bazıları içinde değerli metaller, örneğin altın gibi, barındırabilir. Bu nedenle, atılan eski eşyaların içinde potansiyel olarak önemli maddeler bulunabilir. Bu bağlamda, atılmış eşyaların içeriğini incelemek ve geri dönüşüm seçeneklerini değerlendirmek önemli olabilir. Bu eski cihazlar, sadece kullanım ömürleri sona erdi diye değil, içerdikleri değerli kaynaklar nedeniyle de dikkate değer olabilir.

215
Çöpe atıyorsanız hemen vazgeçin meğerse içerisinde altın dolu servet yatıyormuş - Sayfa 3

Milliyet.com.tr'de paylaşılan içeriğe göre içerisinde altın bulunan değerli cihazlar içerisinde, Anakartlar ve Entegre Devreler, Bellek Modülleri (RAM), Cep Telefonları ve Tabletler, Televizyonlar ve Monitörler, Güç Kaynakları ve Pil Bağlantıları, Elektronik Bağlantı Elemanları, Kimyasal Sensörler ve Elektronik Kartlar ve Optik ve Elektromekanik Cihazlar yer alıyor.

315
Çöpe atıyorsanız hemen vazgeçin meğerse içerisinde altın dolu servet yatıyormuş - Sayfa 4

Anakartlar ve Entegre Devreler

Bilgisayarların ve diğer elektronik cihazların merkezi bileşenlerinden biri olan anakartlar, genellikle altın kaplamalı bağlantı noktalarına sahiptir. Altın, elektrik sinyallerini daha etkili bir şekilde iletebilir ve aynı zamanda korozyona karşı dayanıklıdır.

Entegre devrelerde (IC'ler) altın teller ve bağlantı noktaları, yüksek iletkenlikleri ve kararlılıkları nedeniyle tercih edilir.

415