Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Omicron'un salgının sonunu getirmesi mümkün

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Omicron'un hızlı yayılmasının ve hastane yükünün fazla olmamasının beklentiye yol açtığını belirterek, herkesi enfekte ederse ve bağışıklık oluşturursa salgının sonunu getirebileceğinin mümkün olduğunu söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Omicron'un salgının sonunu getirmesi mümkün - Sayfa 1

Son haftalarda, vaka sayıları, Omicron varyantının da etkisiyle katlanarak arttı. Dün açıklanan Covid-19 testi pozitif çıkan kişi sayısı ise ilk kez 90 bini geçti.

"İnsanlar test yaptırmıyor"
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Omicron varyantı ile ilgili mevcut vaka sayılarından daha fazla virüsün yaygın olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
 

111
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Omicron'un salgının sonunu getirmesi mümkün - Sayfa 2

"'Omicron'a bağlı dalga dünyada devam ediyor. Vaka sayıları tabi test yapılanlar üzerinden tüm dünyada değerlendiriliyor. Oysa 'Omicron' artık biraz sıradanlaştı gördüğümüz kadarıyla. Pek çok kişi hafif bir üst solunum yolu hastalığı gibi ya da bir soğuk algınlığı gibi nezle, grip gibi geçiriyor. O bakımdan test de yaptırmıyor. Yaptırmak da istemiyor insanlar testi çünkü test yaptırdığında pozitif çıkarsa hayatı ona bağlı olarak biraz aksayacak; okuluna, işine gidemeyecek, randevuları iptal etmek zorunda kalacak. O bakımdan test yaptırmadan griptir geçer, deyip aldırış etmiyor."
 

211
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Omicron'un salgının sonunu getirmesi mümkün - Sayfa 3

"Omicron'un çok yaygın olduğunu düşünüyorum"
Prof. Dr. Özlü, vakaların genelde ayakta hasta olarak görüldüğünü de belirtti:

311
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Omicron'un salgının sonunu getirmesi mümkün - Sayfa 4

"Ben bu mevcut vaka sayılarının ötesinde 'Omicron'un çok yaygın olduğunu düşünüyorum. Çevremizde son 1 ay içinde mutlaka üst solunum yolu hastalığı geçiren pek çok kişinin olduğunu biliyorum. Boğaz ağrısı, boğazda kaşıntı, yanma, baş ağrısı, hafif burun akıntısı, hapşırma, hafif öksürük gibi semptomlarla ayakta geçiriliyor. Genel itibarıyla baktığınızda ağır bir tablo pek oluşmuyor dolayısıyla da tanı olmuyor. Böyle bir durum var.”
 

411