Baraj suları çekilince ortaya çıktı; İstanbul’da şaşkına çeviren görüntü

İstanbul’da en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Başakşehir’in Şamlar Mahallesi’nde bulunan Şamlar Barajı’ndaki su, kuraklığın etkisiyle çekilince yüzyıllar öncesine ait yerleşkeler ve köy mezarlığı ortaya çıktı. Mahalle sakinleri yıllardır görmedikleri mezarlığın ortaya çıkmasıyla şaşkınlık yaşadı.

Baraj suları çekilince ortaya çıktı; İstanbul’da şaşkına çeviren görüntü - Sayfa 1

Başakşehir'de bulunan ve 2013 yılında köy statüsünden çıkarılarak mahalle olan Şamlar Mahallesi’nin bir kısmı 1996 yılında yapımına başlanan Sazlıdere Barajı’nın doldurulmasıyla sular altında kaldı.

Baraj suları çekilince ortaya çıktı; İstanbul’da şaşkına çeviren görüntü - Sayfa 2

Köyün eski yerleşkesinin su altında kalacağını bilen köy sakinleri, mezarlıkta bulunan cenazelerini başka mezarlıklara defin ederken bazı mezarlıklar ise bırakıldı.

Baraj suları çekilince ortaya çıktı; İstanbul’da şaşkına çeviren görüntü - Sayfa 3

Yerleşkenin tamamen sular altında kalmasıyla birlikte 27 yıldır baraj olarak görünen noktanın altında eski Şamlar Köyü olduğu biliniyor.

Baraj suları çekilince ortaya çıktı; İstanbul’da şaşkına çeviren görüntü - Sayfa 4

İstanbul’da bu yıl artan sıcaklıklar ve kuraklık nedeniyle birçok baraj kuruma noktasına gelerek su seviyesi düştü. Sazlıdere Barajı’nın da su seviyesi İSKİ verilerine göre %15,4 seviyesine geriledi.