Asgari ücrette ara zam ne kadar olacak? İşte olası zam oranlarına göre ücret hesapları

Asgari ücrete yapılacak ara zam oranının belirlenmesi için ilk toplantı, yarın yapılacak. Ara zammın yüzde kaç olacağı bu toplantılarda netleşecek. Yüzde 25'in üzerinde bir zam yapılması bekleniyor. İşte olası zam oranlarına göre oluşabilecek asgari ücret...

Asgari ücrette ara zam ne kadar olacak? İşte olası zam oranlarına göre ücret hesapları - Sayfa 1

Asgari ücrete ara zam geliyor. Zam oranını belirlemek üzere toplantılar 13 Haziran'da başlıyor. Toplantıda İşçi, işveren ve hükümet tarafları bir araya gelecek.

3 Temmuz'da açıklanacak Haziran verisi ile ortaya çıkacak 6 aylık enflasyon zam oranında belirleyici olacak. Bu orana refah payı da eklenmesi bekleniyor. Asgari ücret şu anda 8 bin 506 lira.

Asgari ücrette ara zam ne kadar olacak? İşte olası zam oranlarına göre ücret hesapları - Sayfa 2

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, asgari ücret çalışmalarıyla ilgili olarak "Çalışanları enflasyona ezdirmemek temel ilkemizdir. Hep bu politikayı izledik aynı doğrultuda devam edeceğiz." dedi.

Şu an 8 bin 506 Lira'ya yükselen asgari ücretin, 500 Dolar seviyesine yükseltilmesi yani, yüzde 25 üstünde artışla 11 bin Lira'yı aşması bekleniyor.

Asgari ücrette ara zam ne kadar olacak? İşte olası zam oranlarına göre ücret hesapları - Sayfa 3

ZAM ORANLARINA GÖRE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLUR?
 Hükümetin asgari ücreti teklifi henüz netleşmedi.

Yüzde 20 zam için net asgari ücret 10 bin 208 TL, brüt asgari ücret 12 bin 10 TL, işveren maliyeti 14 bin 111 TL olacak.

Asgari ücrette ara zam ne kadar olacak? İşte olası zam oranlarına göre ücret hesapları - Sayfa 4

Yüzde 25 zam için net ücret 10 bin 634 TL, brüt 12 bin 510 TL.