Abdurrahman Dilipak: DSÖ neden Covid-19 yüzünden dünyayı ayağa kaldırıyor?

Yeni Akit gazetesi yazarlarından Abdurrahman Dilipak, dünyada farklı hastalıklar dolayısıyla milyonlarca kişinin öldüğüne dikkati çekerken Dünya Sağlık Örgütü’ne tepki gösterdi. Akit yazarı, "DSÖ niye her yıl 1 milyondan fazla insanın ölümüne sebeb olan 10 kadar sağlık sorunu ile ilgili pandemi ilan etmiyor, ama Covid’19 gerekçesi ile bütün dünya ayağa kaldırılıyor” diye yazdı.

Abdurrahman Dilipak: DSÖ neden Covid-19 yüzünden dünyayı ayağa kaldırıyor? - Sayfa 1

Dilipak, bugünkü köşe yazısında sigaranın sebep olduğu hastalıklardan yılda 4 milyon kişi öldüğünü ifade ederken “Sigara modern bir intihar metodu adeta. Bonzai, alkol filan da öyle. İçiciler bu rezillik için inanılmaz paralar ödüyorlar. Bir o kadar da, bunlar için devlet kasasından sağlık gideri ödeniyor” dedi.

Abdurrahman Dilipak: DSÖ neden Covid-19 yüzünden dünyayı ayağa kaldırıyor? - Sayfa 2

“Sahi, DSÖ niye her yıl 1 milyondan fazla insanın ölümüne sebeb olan 10 kadar sağlık sorunu ile ilgili pandemi ilan etmiyor, ama  Covid’19 gerekçesi ile bütün dünya ayağa kaldırılıyor” ifadesini kullanan Dilipak, özetle şunları yazdı:

Abdurrahman Dilipak: DSÖ neden Covid-19 yüzünden dünyayı ayağa kaldırıyor? - Sayfa 3

Afrika’da açlık sebebi ile insanlar, zengin sofralarında israf edilen gıda ile doyurulabilirdi. Ama bu konuda kimsenin kılı kıpırdamıyor. Ama, öte yandan Covid’in tüm dünya ekonomisi silkeleniyor.

Abdurrahman Dilipak: DSÖ neden Covid-19 yüzünden dünyayı ayağa kaldırıyor? - Sayfa 4

Covid’19 global sistemin bir silkeleme hareketidir. İktisad, siyaset ordular, polis, insanlık silkelenecek. Ölen ölür, kalan sağlar onların olacak. 1. Dalga silkeleme yeterli olmazsa, 2’ncisi, 3’üncüsü gelecek. Bu hamle bugün burada durdurulamazsa, uluslararası sistem açısından 2., 3. Dalgalar onlar açısından çok daha kolay olacak.