» » MİLLİYET »

SBS 5. EK ( YEDEK) Yerleştirme Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

MEB 2013 SBS 4. yedek öğrenci yerleştrime sonuçları 9 eylülde açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre halen boşta kalan öğrenci ve boş kontenjan olmasından dolayı 5. ek ( yedek) tercih hakkı verildi. SBS 5. ek tercih işlmeleri sonuçları ne zaman açıklanıyor?

SBS 5. EK ( YEDEK) Yerleştirme Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

 
 
2013 SBS 5. ek ( yedek) tercih işlemleri 17-18 eylül tarihleri arasında açıklanması bekleniyor. MEB boşta kalan öğrenciler için 5. ek tercih işlemleri fırsatı verdi. 
 
  2013  YILI ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA YERLEŞTİRME SİSTEMİ EK TERCİH BAŞVURUSU  BOŞ KONTENJAN LİSTELERİ
 
 
MEB Açıklaması
SBS ek yerleştirme sonuçları (9 Eylül 2013) Pazartesi MEB SBS (Yedek) Ek Yerleştirme Kontenjanları 9 Eylül Pazartesi günü saat 10'da MEB tarafından açıklanancak. Adaylar açıklanan Boş Kontenjanlar doğrultusunda tekrar 5 ek tercih yapma fırsatı verilecektir.  Sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri 29 Ağustos 2013 Perşembe günü 17.00 itibariyle tamamlanmıştır. Akabinde yedek sıralamalar işletilmek suretiyle kayıt işlemleri yürütülmüştür. Asıl ve yedek yerleştirme işlemleri sonrasında sınavla öğrenci alan bazı okullarımızda kontenjanların dolmadığı görülmüştür. Bakanlığımız, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, daha çok öğrencimize isteklerine uygun okulda eğitim imkânı sunulması ve okullarımızın kapasitelerinin en üst seviyede kullanılması amacıyla kontenjanların doldurulması amacıyla bazı tedbirler almayı kararlaştırmıştır.
 
 
1. 2013 yılı SBS'ye katılan ve OYP'si 201ve üzeri olan,
-Tercih döneminde okul tercihi yapmayan/yapamayan,
-Tercih yaptığı halde hiçbir okula yerleşemeyen,
-Herhangi bir tercihine yerleştiği halde okul mülakatında elenen,
-Asıl/yedek kayıt döneminde herhangi bir tercihine kayıt hakkı kazanarak kaydını yaptıran tüm öğrencilerimize 2013 yılı Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda yer alan "Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların boş kalan kontenjanlarına OYP'ye göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yolu ile öğrenci alınması" süreci ile birlikte okul türüne bakılmaksızın (özel okullar hariç) 09 Eylül 2013 Pazartesi günü saat 10:00'da açıklanacak olan boş kontenjanlar için https://e-okul.meb.gov.tr adresinde yayımlanan okullara en fazla 5 tercih olmak üzere yeni bir tercih hakkı tanınmıştır.
 
2. Tercih başvurusunda bulunan tüm öğrencilerin, puan üstünlüğü ve tercih başvuruları dikkate alınarak yerleştirme işlemi yapılacak ve 16 Eylül 2013 Pazartesi günü mesai saati bitimi itibariyle asıl ve yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir. Okullarda boş kontenjan kalması halinde eğitim öğretim sürecini aksatmayacak biçimde yedek listeler üzerinden yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir.
 
3. Ek yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır. Ayrıca veliler yerleştirme sonuçları ile ilgili bilgilerini https://e-okul.meb.gov.tr adresinden takip edebileceklerdir. Bu nedenle velilerin belirtilen internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilme sistemine dahil olan velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.
 
4. Ek yerleştirme sonucu tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenciler 17-18 Eylül 2013 tarihlerinde saat 17:00'ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir. Bu tarihlerde kaydını yaptırmayan öğrenciler kayıt haklarını kaybedeceklerdir.
 
5. Asıl kayıt dönemi sona erdikten sonra, 18 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 21:00'de yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir.
SBS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak, SBS yedek yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar, 2013 SBS ek yerleştirme kontenjanları ve ek yerleştirme sonuçları
 
6. 18 Eylül 2013 saat 21:00 itibariyle yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları ise 20 Eylül 2013 Cuma günü saat 17:00'ye kadar devam edecektir.
 
7. Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıt yaptırdıklarında önceki okullarındaki kayıtları silinecektir. Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan ancak kayıt yaptırmayan ya da yeni tercih ettiği okulu kazanamayan öğrencilerin kayıtlı oldukları önceki okullarındaki hakları korunacaktır.
 
8. Adayların tercihlerini yaparken ilan edilen kontenjan listesinde kontenjanı dolu görünen okulların öğrencilerinin başka okullara gitme durumu dikkate alınarak bu okullarda da boş kontenjan oluşabileceğini dikkate almaları uygun olacaktır.

Haberin Alındığı Kaynak» gundem.milliyet.com.tr

EN SON GÜNDEM HABERLERİ

 • Usulsüz dinleme soruşturmasında 4 tutuklama kararı 22:30

  Usulsüz dinleme soruşturmasında 4 tutuklama kararı - Devlet büyüklerinin kriptolu ve normal telefonlarının usulsüz dinlendiği iddialarına ilişkin, bazı TİB ve TÜBİTAK görevlileri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, 4 kişi tutuklandı

  F5HABER » 06.05.2015 22:30
 • Selçuk Şahin evlendi 22:28

  Selçuk Şahin evlendi Fenerbahçeli futbolcu Selçuk Şahin, dünyaevine girdi.

  HABERİN ADRESİ » 06.05.2015 22:28 F5Haber'de Oku
 • Hadise yeni sevgilisiyle yakalandı 22:27

  Hadise yeni sevgilisiyle yakalandı Ünlü şarkıcı aşkta sağ gösterip sol vurdu. Ancak yine de paparazzilerden kaçamadı. Son sevgilisiyle öyle bir şekilde yakalandı ki ilişkisini inkar edemeyecek hale geldi.

  YEDİ RENK HABER » 06.05.2015 22:27 F5Haber'de Oku
 • Saba Tümer'e vekil koca! 22:25

  Saba Tümer'e vekil koca! Saba Tümer, aşk yaşadığı iddia edilen Milliyetçi Hareket Partisi'nin Milletvekili Adayı olan Mehmet Aslan'la samimiyeti sorulduğunda "Milletvekili koca" esprisini yaptı.

  HABERİN ADRESİ » 06.05.2015 22:25 F5Haber'de Oku
 • Trafik Cezanız Varmı ? Trafik Ceza Sorgulama Online Ödeme İşlemleri 22:20

  Trafik Cezanız Varmı ? Trafik Ceza Sorgulama Online Ödeme İşlemleri Aktif araç kullananlar gün içerisinde çok seyahat yapanlar, trafik, oto park, kırmızı ışık, radar ve hatalı sollama gibi borçlarınızı öğrenmek için haber detay kısmına bakabilirsiniz.

  CNNTÜRK » 06.05.2015 22:20 F5Haber'de Oku
 • 1 TİB ile 3 TÜBİTAK görevlisi tutuklandı! 22:19

  1 TİB ile 3 TÜBİTAK görevlisi tutuklandı! TİB ve TÜBİTAK görevlileri hakkında yürütülen soruşturmada tutuklama kararı

  HABERTÜRK » 06.05.2015 22:19 F5Haber'de Oku
 • 'Seçim güvenliği ciddi bir tartışma konusudur' 22:17

  'Seçim güvenliği ciddi bir tartışma konusudur' HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, HDP'nin YSK'ya yaptığı başvurunun reddedilmesine ilişkin, "YSK'nın adil olmadığı bir ortamda seçim güvenliğini nasıl sağlayacağız? Bu ciddi bir tartışma konusudur...

  MEDYAHABER » 06.05.2015 22:17 F5Haber'de Oku
 • Sizi buraya gömerim 22:06

  "Sizi buraya gömerim" Bursa Valisi Münir Karaloğlu,yapımı devam eden devlet hastanesi inşaatını denetledi. Yapılan işçiliği beğenmeyen Vali Karaloğlu, firmanın Şantiye Şefi Sinan Kızıltaş'a fırça atıp, "Burası bir...

  F5HABER » 06.05.2015 22:06
 • Edirne'de 177 kaçak yakalandı 22:06

  Edirne'de 177 kaçak yakalandı Edirne'de yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan 177 kaçak yakalandı.

  MEDYAHABER » 06.05.2015 22:06 F5Haber'de Oku
 • Yarsuvat o panele katılmıyor 22:04

  Yarsuvat o panele katılmıyor Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, yarın yapılması gereken ancak ertelenen "Sporda Şiddet ve Kulüpler Yasa TasarısıTaslağı" konulu panele, kulübü rencide edici mesajların paylaşılması...

  CNNTÜRK » 06.05.2015 22:04 F5Haber'de Oku