» » DHA »

Bakan Güler: Suriye Sınırı Boyunca Duvar Çekilmeyecek

Bakan Güler: Suriye Sınırı Boyunca Duvar Çekilmeyecek

İÇİŞLERİ Bakanı Muammer Güler, Suriye sınırında tümüyle duvar çekmek gibi bir yaklaşımları bulunmadığını, Nusaybin'deki yerel yöneticilerin askeri bölgedeki duvarı yıkma yetkisi bulunmadığını söyledi. Bakan Güler, 'Çözüm süreci'ne bölge halkının yüzde 99, BDP'lilerin ise yüzde 95 oranında destek verdiğini ifade etti.

BAKAN GÜLER, BİLAL ERDOĞAN İLE MARDİN'DE

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Türkiye Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, vakfın yönetim kurulu üyesi Abdulkadir Kart, Devlet eski Bakanı Nevzat Ercan ve Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker ile birlikte vakıf tarafından yapılacak eğitim kampüsü alanında incelemelerde bulunmak üzere özel uçakla Mardin'de geldi.

Güler, Mardin Valiliği'ni ziyaret ederken valilik koridorlarındaki Mardin fotoğrafları üzerinde Bilal Erdoğan ve heyettekilere doğduğu evi gösterip, kentin tarihi ve kültürel hakkında bilgi verdi. Bakan Güler, Vali Ahmet Cengiz'den eğitim konusunda brifing aldıktan sonra eğitime kazandırılacak yatırımın ön incelemesini yerinde görmek ve projeyi tartışmak üzere geldiklerini söyledi.

Güler, Türkiye Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı'nın Mardin'de yapımını planladığı 24 derslikli eğitim kampusunda havuz, spor salonu ve 200 kişilik yurt yer alacağını, bunun bu alanda Mardin'de ilk yatırımı olacakğını söyledi. Bakar Güler, Eğitim; millet olma davası ve Türkiye vizyonunun çok önemli bir ayağıdır. Bu ayağın güçlü olması toplumun geleceği açısından da son derece önemlidir. Bu aşamadaki yatırımlarımız eğitim en nemli hizmet konularının başında geliyor" dedi.

"SÜRECE DESTEK VAR"

Bakan Güler, PKK'nın önde gelen isimlerinden Cemil Bayık'ın müzakerelerin sona erdimesi durumunda silahların konuşacağı sözleri ile BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın yaptığı açıklamaları nasıl değerlendirdiği sorunu yanıtlarken Bayık yerine Kışanak'ı muhatap aldığını anlatırken, şöyle dedi:

"Sayın Kışanak'ı muhatap olarak bu konuda kabul ederim. Çözüm süreci ile ilgili verilen genel mesajlara bakarım. Şu ana kadar bu sürecin geldiği noktada bölge halkının bu konudaki memnuniyetine bakarım. Bölgedeki çözüm sürecine destek oranı yüzde 99'dur. Kendi partililerinin destek oranı yüzde 95'dir. Bu bize de, kendilerine de, bölge halkına da çok önemli sorumluluklar ve çok önemli mesajlar yükleyen bir konudur. 'Bu süreci kim bitirirse vebal altına kalır' sözünü hem sayın Başbakanımız defalarca ifade etmiştir. BDP eş başkanlarından da duyduk, o halde bu küçük ayrıntılara takılmadan sürecin bu bölge için olan önemini hesaba katacağız. Bu süreç herkes için hayırlı bir konudur. Bunu özenle korumayı ve bunun gereklerini yerine getirmeyi herkes için bir sorumluluk olarak görüyoruz. Biz konuda neticeye varan yaklaşımı öne alırız. Küçük meselelere takılıp kalmayız. Bu süreci inşallah kimse sona erdirecek bir vebalın altına girmez."

İçişleri Bakanı Güler, Nusaybin İlçesi'nde Suriye sınırına yapılan güvenlik duvarını ilçedeki yerel yöneticilerin yıkma haklarının olduğunu öne süren açıklaması hatırlatılınca, şöyle dedi:

"O yatırım belediyenin hizmet alanına giren bir yatırım değil. Devletin yatırımıdır. Ona farklı algı yaratılmaya çalışılıyor. Orada yaratılmaya çalışılan farklı algı şu anda sürdürülmekte olan sürecin maalesef amaçlarına hizmet etmiyor. Ayrıca sınır bölgesinde yapılan güvenlik duvarı belediye imarı içinde değildir. Askeri alan bölgesidir. Askeri alan ve hudut bölgesi olduğu için de belediye encümen kararıyla yıkma gibi bir yetkileri yoktur."

"TÜM SURİYE SINIRINA DUVAR ÇEKME GİBİ YAKLAŞIMIMIZ YOR"

'Güvenlik duvarının' Suriye'den geçişlerinin güvenli sağlanması amacını taşıdığını belirten Güler, şöyle devam etti:

"İnsani amaçla yapılan bir duvardır. Orada yapılmakta olan yol, oradaki mayınlı alandan dolayı vatandaşların can ve mal güvenliğini korumaya yönelik bir duvardır. Ayrıca herhangi bir şekilde Suriye'den insani anlamda gelebilecek kişilerin can güvenliğini korumaktır. Ceylanpınar'da, Akçakale'de şimdiye kadar yaşanan nahoş olayların orada da yaşanmamasına yönelik, tekerrür etmemesine yönelik bir önleme duvarıdır. 911 kilometrelik Suriye sınırında tümüyle duvar çekmek gibi bir yaklaşımımız yoktur. Tamamen korumaya yönelik bir duvardır. Ama farklı şekilde algılatılmaya çalışılıyor. Bunu da böyle belirtmek isterim. Bu konuyu da fazla polemik yapmak istemem. Bunun üzerinden de fazla polemik yapılmaya izin vermem."

Türkiye Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ise, vakıf olarak huzurlu bir toplumun yolunun eğitimden geçtiğinin bilinci içerisinde oluklarını söyledi. Eğitime yurt sathında eğitime destek vermeye çalıştıklarını belirten Erdoğan, "Mardin'de sayın bakanımızın aracılığı ile hayırseverimizin katkısı ile güzel bir tesis kazandırmayı hedefliyoruz. Bunun için şimdiden emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. İnşallah kısa sürede projeyi hayata geçirerek buradaki öğrencilerimize hizmet vermeyi istiyoruz. Bu bölgede eğitim adına yapılan her şeyin her türlü toplumsal barışa tabii ki katkısı olacak" dedi.

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, böyle bir yatırımı gerçekleştirmekten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

(DHA - Nezir GÜNEŞ-Kadir ÜRÜNDÜ)

Haberin Alındığı Kaynak» Doğan Haber Ajansı

EN SON GÜNDEM HABERLERİ

 • TIR otoparkında silahlar konuştu: 1 yaralı! 04:25

  TIR otoparkında silahlar konuştu: 1 yaralı! Bağcılar'da elleri silahlı iki kişi bir TIR otoparkına gelerek burada çalışan bir kişiyi yaraladı. Yaralı vatandaş ambulansla hastaneye kaldırılırken, silahlı şahıslar olay yerinden hızla kaçtı.

  F5HABER » 28.08.2015 04:25
 • TIR garajına ateş açıldı! 03:47

  TIR garajına ateş açıldı! Bağcılar'da bir TIR garajına otomobille gelen 3 kişi etrafa pompalı tüfek ve tabancayla ateş açtı. Rastgele açılan ateş sonucu bir kişi yaralanırken saldırganlar ise olay yerinden kaçtı

  HABERTÜRK » 28.08.2015 03:47 F5Haber'de Oku
 • Bağcılar'da TIR garajına silahlı saldırı: 1 yaralı 03:46

  Bağcılar'da TIR garajına silahlı saldırı: 1 yaralı BAĞCILAR'da bir TIR garajına otomobille gelen 3 kişi etrafa pompalı tüfek ve tabancayla ateş açtı.

  VATAN » 28.08.2015 03:46 F5Haber'de Oku
 • Boy uzatma ameliyatı olurken yakalandı! 03:41

  Boy uzatma ameliyatı olurken yakalandı! 100 milyon TL vurgun yaptığı ileri sürülen inşaat firması sahibinin Bakırköy'deki özel bir hastanede boyunu uzatmak için ameliyat olduğunu belirledi. Firma sahibi, hastaneye giden polisler tarafından...

  HABERTÜRK » 28.08.2015 03:41 F5Haber'de Oku
 • Karadeniz'e hâlâ çamur akıyor 03:10

  Karadeniz'e hâlâ çamur akıyor Artvin'in Hopa ve Arhavi ilçelerinde pazartesi günü yaşanan sel ve heyelan, ortaya bir ayıbı çıkardı. Belediyelerin yıllarca kontrolsüz olarak döktüğü çöpler, selle birlikte sahil yoluna indi. Sel...

  YEDİ RENK HABER » 28.08.2015 03:10 F5Haber'de Oku
 • Bahçeli ile fotoğrafları ortaya çıktı 03:10

  Bahçeli ile fotoğrafları ortaya çıktı VICTORIA'S Secret'ın ünlü mankenlerinden Adriana Lima'ya bozkurt işareti yaptırıp, kurt gibi ulumasını sağlayan milli boksör Alptuğ ve Buğra Öner kardeşlerin ülkücü oldukları ve MHP Genel Başkanı...

  YEDİ RENK HABER » 28.08.2015 03:10 F5Haber'de Oku
 • Şehit cenazesi için mezhep ayrımı tartışması 03:02

  Şehit cenazesi için mezhep ayrımı tartışması TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve devlet yetkilerinin ‘devlet tanımıyor' gerekçesiyle şehitlerin cemevlerindeki törenlerine katılmadığı iddiaları tepkilere neden olurken Genelkurmay, iddiaların doğru...

  YEDİ RENK HABER » 28.08.2015 03:02 F5Haber'de Oku
 • Silahlar patladı yaralılar çakıldı 03:02

  Silahlar patladı yaralılar çakıldı Bayrampaşa'daki otogarın yönetim toplantısında silahlar patladı. İddiaya göre eski yönetim ile yenisi arasında çıkan kavgada 2'si ağır 7 kişi yaralandı. Ambulansa taşınmak için asansöre bindirilen...

  YEDİ RENK HABER » 28.08.2015 03:02 F5Haber'de Oku
 • Cizre'de çatışma: 2'si çocuk 4 vatandaş hayatını kaybetti 02:58

  Cizre'de çatışma: 2'si çocuk 4 vatandaş hayatını kaybetti ŞIRNAK'ın Cizre İlçesi'nde PKK'lılar Garnizon Komutanlığı ile polis zırhlı aracına roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi. Saldırıların ardından güvenlik güçleri ile PKK'lılar...

  YEDİ RENK HABER » 28.08.2015 02:58 F5Haber'de Oku
 • Kanton provası 02:52

  Kanton provası Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sunulan istihbarat raporlarında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki 12 ilçenin ‘yüksek risk' oluşturduğu uyarısı yapıldı. Raporda PKK'nın ‘kurtarılmış bölgeler' oluşturmak için...

  YEDİ RENK HABER » 28.08.2015 02:52 F5Haber'de Oku