» » AKTİF HABER »

JİTEM Davasında Önemli Gelişme

Faali meçhul cinayetlerle ilgili Türkiye'de açılan tek davanın duruşmasında önemli bir gelişme yaşandı.

JİTEM Davasında Önemli Gelişme

Faali meçhul cinayetlerle ilgili Türkiye'de açılan tek davanın duruşmasında, JİTEM'in infaz mangasının amiri olarak yargılanan eski uzman çavuş Burhanettin Kıyak'ın, cinayetlerin işlendiği tarihlerde 'Yavuz Güneş' kod adını kullandığı ve belgeleri bu isimle imzaladığı kesinleşti.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderilen imza örneklerinin raporları davanın görüldüğü mahkemeye ulaştı. Ekspertiz raporunda, 1994 yılında yazılan bir tutanaklarda yer alan 'Yavuz Güneş' kod adlı imzanın, sanık uzman çavuş Burhanettin Kıyak'a ait olduğu vurgulandı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 20 faali meçhul cinayetle ilgili açılan davanın duruşması Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam etti. Duruşmaya tutuklu sanık emekli Albay Cemal Temizöz, eski Uzman Çavuş Burhanettin Kıyak, itirafçı Adem Yakin, Hıdır Altuğ, Abdulhakim Güven ile tutuksuz sanıklardan eski Cizre Belediye Başkanı ve korucubaşı Kamil Atağ katıldı. Mahkeme başkan, bazı kurumlara yazdıkları talepler ile belgelere cevap verildiğini belirtti. Mahkeme başkanı, JİTEM'in infaz amiri olduğu iddia edilen Burhanettin Kıyak ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı'nın hazırladığı raporu okudu.

Gönderilen raporda uzman çavuş Burhanettin Kıyak'ın imzasının, 1994 yılında işlenen bir faili meçhul cinayetin tutanağında yer alan 'Yavuz Güneş' imzasıyla aynı olduğu vurgulandı. Raporda, "31.03.1994 tarihli tutanak üzerindeki Yavuz Güneş (kod) ismi üzerinde atılı bulunan imza ile Burhanettin Kıyak'ın mukayese imzaları arasında karşılaştırma yapılmıştır. Karşılaştırma sonucunda Yavuz Güneş kod ismi üzerinde atılı bulunan imzanın Burhanettin Kıyak elinden çıktığı kanaatine varılmıştır." ifadelerine yer verildi.

Mahkeme heyeti Cizre'de sanık Temizöz'ün kurduğu infaz mangasının amiri olduğu iddia edilen tutuklu sanık Burhanettin Kıyak'la ilgili daha önce de araştırma yapmıştı. Mahkemenin yaptığı araştırmada infaz edilerek öldürülen ve daha sonra 'kalp krizinden öldü' diye rapor düzenlenen Ramazan Elçi olayında sanık Burhanettin Kıyak'ın Yavuz Güneş kod adıyla olay yeri inceleme belgesinde imzasının olduğunu belirlenmişti. Kıyak, ifadesinde uçaksavar nişancısı olduğunu ve bu tür görevleri olmadığını iddia etmişti. Adli Tıp Kurumu tarafından Ramazan Elçi'nin ölümü ile ilgili hazırlanan raporda ise Elçi'nin kalp krizinden değil kafasına ateş etme suretiyle öldürüldüğüne yer verildi. Bu raporla birlikte Elçi'nin iddianamede belirtildiği JİTEM tarafından infaz edildikten sonra kimliğinin alındığı ve daha sonra faili meçhul olarak gömüldüğü kesinlik kazandı. Elçi'nin olay yeri ve ölüm tutanağında ise sanık Temizöz'ün imzası bulunuyor.

Duruşmada savunma yapan Sanık Burhanettin Kıyak, "Ben o imzanın bana ait olmadığını söylemedim. Sadece hatırlamağımı söyledim. Ben 20 yıl sonra sanık olarak yargılanıyorum. Bu büyük bir çelişkidir." dedi. Diyarbakır Baro Başkanı ve müdahil avukatlardan Tahir Elçi ise 'Yavuz' kod adı cinayetlerle ilgili geçtiği halde 17 yıl boyunca soruşturma makamlarının bu uzman çavuşu tespit edemediğini belirtti. Sanık Burhanettin Kıyak'ın, 'Yavuz'un kendisi olmadığını söylediğini hatırlatan Tahir Elçi, "Biz 'Yavuz' kodun Burhanettin Kıyak'a ait olduğunu tespit ettik. Bu imzanın aynı imza olduğu bilimsel bir şekilde tespit edildi. Bu husus tartışma dışı kalmıştır. Bu kişi Burhanettin Kıyak'tır." ifadelerini kullandı.

Duruşmada Veysi Özcan ve kardeşi öldürülen Salih Candoruk tanık olarak dinlendi. Sanıklar Kamil Atak, Hıdır Altuğ, Adem Yakin ve Abdülhakim Güven suçsuz olduklarını belirterek beraatlarını istedi.

Sanıklardan Emekli Albay Cemal Temizöz ise hak gaspına uğradığını ileri sürdü.

CİHAN

Haberin Alındığı Kaynak»www.aktifhaber.com

EN SON GÜNDEM HABERLERİ

 • Çanakkale'de feribot iskeleye çarptı: 13 yaralı 17:09

  Çanakkale'de feribot iskeleye çarptı: 13 yaralı Çanakkale seferini yapan 'Avşa' feribotu, yanaştığı Gestaş Feribot İskelesi'ne henüz belirlenemeyen bir nedenle çarptı. Bu sırada 12'si yolcu biri mürettebat 13 kişi hafif yaralandı.

  F5HABER » 30.11.2015 17:09
 • Erdoğan: Rusya'dan cevap bekliyoruz 17:08

  Erdoğan: Rusya'dan cevap bekliyoruz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris'te gerçekleştirilen İklim Değişikliği Zirvesi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme gerçekleştirilmesiyle ilgili olarak, "Türkiye'den biz...

  F5HABER » 30.11.2015 17:08
 • Mahalle muhtarından kız çocukları için dayaklı uyarı mesajı 17:07

  Mahalle muhtarından kız çocukları için dayaklı uyarı mesajı KOCAELİ'nin Gebze İlçesi'nde Arapçeşme Mahallesi Muhtarı Remzi Kandaz, sosyal paylaşım sitesinden kız çocuklarının akşam ezanından sonra parklarda velisi olmadan gezmemesini isteyerek, aksi...

  MİLLİYET » 30.11.2015 17:07 F5Haber'de Oku
 • Paris'te kritik görüşme 17:05

  Paris'te kritik görüşme ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Paris'teki İklim Değişikliği Zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Obama, Putin'e, Esad'ın siyasi geçiş sürecinin bir parçası olarak...

  F5HABER » 30.11.2015 17:05
 • AB ile İsrail birbirine girdi!.. 17:03

  AB ile İsrail birbirine girdi!.. Avrupa Birliği'nin illegal Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen mallarla ilgili kararına tepki olarak İsrail, birliğin Filistin-İsrail barış sürecindeki rolünü askıya aldı.

  SACİT ASLAN » 30.11.2015 17:03 F5Haber'de Oku
 • Günün özeti 17:01

  Günün özeti Günün tüm önemli gelişmelerini sizin için derledik.

  F5HABER » 30.11.2015 17:01
 • İşte FIFA Altın Top adayları 16:58

  İşte FIFA Altın Top adayları Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) tarafından, sezonun en iyi futbolcusuna verilen Altın Top (Ballon d'Or) ödülünün 2015 yılı adayları, Cristiano Ronaldo, Lionel Messi ve Neymar oldu.

  CNNTÜRK » 30.11.2015 16:58 F5Haber'de Oku
 • Off-road yarışı felakete dönüştü 16:55

  Off-road yarışı felakete dönüştü Kocaeli'nin Kandıra ilçesi Kaymaz Erikli köyünde bulunan gölde çamura saplanan aracı kurtarmak isteyen off-road yapan iki arkadaş, aracın suya gömülmesi sonucu gölde boğularak hayatını kaybetti

  F5HABER » 30.11.2015 16:55
 • Siirt Barosu, Elçi'nin ölümüyle ilgili basın açıklaması yaptı 16:55

  Siirt Barosu, Elçi'nin ölümüyle ilgili basın açıklaması yaptı Siirt Barosu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili adliye önünde basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Baro Başkanı Cemal Acar, "Minareye yapılan 'suikast' onu...

  HABERVER » 30.11.2015 16:55 F5Haber'de Oku
 • Kilis'te, IŞİD'e katılmak isteyen 11 kişi yakalandı 16:55

  Kilis'te, IŞİD'e katılmak isteyen 11 kişi yakalandı Kilis'in Elbeyli İlçesi'nde, kaçak yollarla IŞİD'e katılmak üzere Suriye'ye geçmeye çalışan yabancı uyruklu 11 kişi yakalandı

  HABERVER » 30.11.2015 16:55 F5Haber'de Oku